Aktualności

PIU: Słabe półrocze bancassurance

Opracowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń zestawienie wyników polskiego bancassurance w pierwszej połowie tego roku pokazało, że wchodzące w życie od 2015 r. regulacje prawne dokonały sporego „przemeblowania” w bankowym kanale dystrybucji polis. Jest to szczególnie widoczne wówczas, gdy porówna się dane z końca czerwca 2016 r. ze wskaźnikami z analogicznego okresu w latach poprzednich.  

Z raportu PIU wynika, że łączny półroczny przypis składki brutto z bancassurance wyniósł 4,87 mld zł*. Jest to ogromna zmiana w porównaniu z I połową 2015 roku, kiedy pojawiły się pierwsze efekty obowiązywania Rekomendacji U i wcześniejszych przygotowań banków do jej wejścia w życie. Na koniec czerwca ub.r. składka wygenerowana w bankowym kanale dystrybucji uplasowała się bowiem na poziomie 6,67 mld zł. Tegoroczny rezultat prezentuje się jeszcze żałośniej, jeśli porównać go z I półroczem 2014 r. (7,75 mld zł) i 2013 r. (7,96 mld zł)

Biznes życiowyW I połowie 2016 r. składka z ubezpieczeń życiowych sprzedanych za pośrednictwem banków (4 mld zł) odpowiadała 33,9% ogólnej wartości łącznego wyniku towarzystw objętych raportem* (11,9 mld zł). To najgorszy wynik, zarówno pod względem kwotowym, jak i procentowym, na przestrzeni ostatnich lat.
*W raporcie uwzględnione zostały wyniki 23 towarzystw życiowych, obejmujących ok. 97,3% przypisu działu I, oraz 22 towarzystw majątkowych, kontrolujących niemal 90% wyniku sprzedażowego sektora non-life.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 46 z datą wydawniczą 15 listopada.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.