Aktualności

PIU: Rentowność rynku wciąż się pogarsza

Prawie dwumiliardowy wzrost przypisu z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, głęboka depresja w sektorze życiowym, fatalna rentowność techniczna i finansowa, zwłaszcza w sektorze majątkowym – to najbardziej charakterystyczne elementy podsumowania rezultatów finansowych polskiego rynku za okres styczeń-wrzesień 2016 roku.

Z danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że na koniec trzech kwartałów tego roku wartość całego rynku mierzona przypisem składki wyniosła 40,7 mld zł. Taki rezultat oznacza spadek o 0,43% w stosunku do osiągnięcia wykazanego w analogicznym okresie ubiegłego roku (40,88 mld zł). Dużo większy „zjazd” zanotowały zarobki ubezpieczycieli. Zysk netto całego rynku za 9 miesięcy 2016 roku uplasował się na poziomie 2977,67 mln zł – o 31,29% niższym od uzyskanego przed rokiem (4333,48 mln zł). Na koniec września należny od polskich towarzystw podatek dochodowy wyniósł około 586 mln zł, a podatek od aktywów – 450 mln zł.

Działalność życiowa – „uefki” nadal dołująNa koniec września dział I legitymował się przypisem wielkości 17 813,21 mln zł. Był to rezultat o 14,48% słabszy od ubiegłorocznego (20 828,45 mln zł).

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 1 z datą wydawniczą 3 stycznia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.