Ponad dwie trzecie pracowników uczestniczących w badaniu CBM Indicator przeprowadzonym dla Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) dobrze oceniło Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Najwięcej respondentów, zapytanych o instytucje godne zaufania przy prowadzeniu PPK, wskazało zakłady ubezpieczeń.
66% ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” na pytanie o ocenę PPK. Wśród największych zalet programu prawie 97% badanych wymieniło to, że środki w PPK będą prywatne i dziedziczone. Ponad 81% podkreśliło, że zaletą systemu jest jego elastyczność, a z oszczędności będzie można w określonych przypadkach skorzystać przed 60. rokiem życia.
Znaczenie dla pracowników ma też to, jaka instytucja finansowa będzie zarządzała ich PPK. Najwięcej badanych jako instytucję godną zaufania wskazało zakład ubezpieczeń na życie (36,5%).
- Taki wynik potwierdza, jak dużą pracę wykonały zakłady, przez lata budując świadomość ubezpieczeniową w firmach. Poprzez polisy grupowe i ubezpieczenia dla przedsiębiorstw, zrodziła się trwała współpraca i zaufanie pomiędzy pracodawcami, pracownikami, związkami zawodowymi a ubezpieczycielami – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU. –Warto też podkreślić, że blisko 26% respondentów, jako czynnik mogący zachęcić do uczestnictwa w PPK wymienia ubezpieczenie na życie dla rodziny, mogące być częścią PPK bez dodatkowych kosztów – dodaje.
81% badanych oceniło, że Plany dadzą im solidny zastrzyk finansowy na starość. 72% z nich stwierdziło, że PPK dają poczucie bezpieczeństwa. Czterech na pięciu badanych jest gotowych przystąpić do PPK, jeśli składka wynosić będzie 2% pensji, a drugie tyle dołożą pracodawca i państwo.
- Wyniki badania pokazują, że Polacy są zainteresowani przyjęciem systemu, w którym to pracodawca i państwo dokładają się do oszczędności pracowników. Ponad 70% badanych wskazuje, że Pracownicze Plany Kapitałowe dają im poczucie większego bezpieczeństwa na emeryturze. Jest oczywiście dużo pracy do wykonania, aby zapewnić szeroką wiedzę o zasadach działania i korzyściach z PPK wśród pracowników i pracodawców. Musimy odbudować zaufanie Polaków do dodatkowych programów emerytalnych – skomentował wyniki Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zgodnie z założeniami projektu rządowego, PPK mają wspomóc dodatkowe i dobrowolne oszczędzanie ok. 11,5 mln pracowników. Umowy o prowadzenie Planów zawierać będzie pracodawca, a pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać już w połowie 2019 roku. Pieniądze zgromadzone w PPK będą prywatną własnością uczestników. W systemie uczestniczyć będą solidarnie trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo. Jeżeli pracownik zdecyduje się odkładać co najmniej 2% swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie 4 proc.), to drugie tyle otrzyma jako dopłatę od pracodawcy i państwa.
O badaniu:Badanie na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń przeprowadził CBM Indicator na reprezentatywnej grupie 1000 osób aktywnych zawodowo w całej Polsce. Badania były realizowane od 13 do 26 września 2018 r.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PIU)