Aktualności

PIU: Coraz mniejsze przychody z bancassurance

Ubiegły rok był kolejnym, w którym znaczącemu „skurczeniu się” uległ przypis składki wypracowany przez bankowy kanał dystrybucji ubezpieczeń. I to w obu sektorach działalności – wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) poświęconego rezultatom bancassurance za rok 2016 r.

Opracowanie PIU pokazało, że kanał bankowy, który jeszcze niedawno odpowiadał za około połowę przypisu składki w sektorze życiowym, ma coraz mniejszy udział w łącznym wyniku działu I. Jedynie 34% ubiegłorocznego przypisu składki z polis na życie zostało wypracowane w bancassurance. To najniższy wskaźnik na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, niższy o 4 punkty procentowe od ubiegłorocznego, kiedy to udział kanału bankowego spadł poniżej poziomu 40%. Warto przypomnieć, że jeszcze w latach 2009-2012 nie spadał on poniżej 50%.

Załamanie odnotowano także w bancassurance majątkowym. Składki przezeń wypracowane stanowiły w ub.r. jedynie 5,9% ogólnego osiągnięcia działu II. Dla porównania: w 2015 roku wskaźnik ten uplasował się na poziomie 9,2%, co wprawdzie było wynikiem o 7 pp. niższym od uzyskanego w 2015 r., ale jednocześnie stanowiło trzecie co do wielkości osiągnięcie bancassurance non-life w latach 2009-2015.  

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 15 z datą wydawniczą 11 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.