Aktualności

PIU: Blisko 150 mld zł należności chronionych przez ubezpieczycieli

149,7 miliardów złotych – taka kwota należności była chroniona w ubiegłym roku przez ubezpieczycieli* według danych zebranych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU).

Z szacunków Izby wynika, że podana na wstępie suma było o 2% wyższa od odnotowanej w 2016 roku i o 7% od tej z 2017 r. PIU oszacowała również, że w 2017 r. suma ubezpieczonych obrotów wyniosła 488,1 mld zł. 377,8 mld zł z tej kwoty stanowiły obroty krajowe, a 110,3 mld zł – eksportowe. Samorząd ubezpieczycieli zwraca uwagę, że pierwsza z pozycji charakteryzuje się wysoką dynamiką w porównaniu do lat ubiegłych. W stosunku do 2016 r. wynosi ona 106%, a w stosunku do 2015 r. – 115%.

Z odwrotną sytuacją mamy natomiast do czynienia w przypadku obrotów eksportowych. W 2017 r. ich dynamika kształtowała się na takim samym poziomie jak w roku 2015 r., a w stosunku do 2016 r. wyniosła zaledwie 96%. PIU tłumaczy, że spadek wynika przede wszystkim z ograniczenia popytu przedsiębiorstw na ubezpieczenie należności eksportowych.

Izba podkreśla, że ubezpieczenia należności są jednym z najważniejszych instrumentów prowadzenia bezpiecznego biznesu. Według GUS, w 2016 r. przedsiębiorstwa udzieliły sobie kredytu kupieckiego na łączną kwotę 384 mld zł. 38% tych należności zostało ubezpieczonych. PIU wskazuje, że dane te świadczą o tym, iż ubezpieczyciele są drugim obok banków filarem zabezpieczającym dopływ pieniądza do gospodarki. Łączna wartość krótkoterminowych kredytów bankowych wyniosła w 2016 r. 157 mld zł**, podczas gdy krajowa ekspozycja ubezpieczeń należności wyniosła w tym samym okresie ponad 95 mld zł.

W ocenie ekspertów Izby istotnym problemem w funkcjonowaniu ubezpieczeń należności są narastające zatory płatnicze oraz pogarszająca się sytuacja finansowa i konkurencyjna części przedsiębiorstw ze względu na wzrost kosztów produkcji i świadczenia usług. Według szacunków PIU zakłady ubezpieczeń wypłaciły w ubiegłym roku odszkodowania o wartości 407 mln zł. Było to o 28% więcej niż w roku poprzednim i aż o 74% więcej niż w 2015 r. Dalsze utrzymywanie się wysokiej dynamiki szkodowości może zmusić zakłady ubezpieczeń do zweryfikowania polityki zarządzania ryzykiem.

***

*Suma ubezpieczonych limitów.
**Dane GUS, „Bilansowe wyniki finansowe podmiotów gospodarczych w 2016 r.”
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.