Aktualności

Personalia: Witold Jaworski wrócił do PZU SA

Osiem miesięcy po rezygnacji z funkcji prezesa spółek Allianz Polska Witold Jaworski znalazł nowe zatrudnienie. Znany menadżer wraca na stare śmieci – do PZU SA.

Plotki o możliwym powrocie Witolda Jaworskiego do zarządu największego polskiego ubezpieczyciela krążyły na rynku ubezpieczeniowym od końca czerwca, kiedy to rada nadzorcza spółki powołała władze nowej kadencji. Opublikowany 1 września komunikat zakładu potwierdził te spekulacje. Tego dnia bowiem RN PZU SA na wniosek prezesa Andrzeja Klesyka powierzyła Jaworskiemu pełnienie funkcji członka zarządu ubezpieczyciela.

Powołanie nastąpiło na okres wspólnej kadencji, która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Pierwszym pełnym rokiem obrotowym kadencji jest rok 2016. W komunikacie nie podano, za jaki obszar będzie odpowiadał Witold Jaworski. Po tym, jak w powołanym 24 czerwca zarządzie zabrakło Ryszarda Trepczyńskiego, we władzach zakładu brak osoby desygnowanej do nadzorowania pionu inwestycji. Nie wiadomo jednak, czy zadanie to przypadnie nowemu-staremu członkowi zarządu, gdyż jego specjalnością są sprzedaż i produkty.

Witold Jaworski wraca do PZU SA po niemal dokładnie 22 miesiącach piastowania funkcji prezesa Allianz Polska, którym rządził od początku kwietnia 2013 r. (choć już kilka miesięcy wczesniej wiadomo było, że to on będzie następcą pierwszego szefa grupy, Pawła Dangla)do 11 lutego, kiedy oficjalnie potwierdzono jego rezygnację. Jego odejście wywołało duże poruszenie na rynku ubezpieczeniowym. Jak twierdzili anonimowe źródła informacji „Pulsu Biznesu”, powodem rozstania były coraz większe rozbieżności pomiędzy szefem firmy a jej niemieckimi właścicielami, dotyczące poziomu samodzielności w zarządzaniu polskim biznesem Allianz. Punktami zapalnymi były również tempo zmian kadrowych w grupie, odejście od oferowania polis inwestycyjnych oraz sięgnięcie przez właścicieli po zewnętrznego audytora do oceny polskiego zarządu. Teraz Jaworski ponownie zasiądzie w zarządzie PZU SA, z którym związany był przez ponad 8,5 roku - od maja 2004 r. do grudnia 2012 r.

Biogram Witold Jaworski jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Fachhochschule für Wirtschaft w Berlinie oraz Eurekans Management Development Program oraz doktorem nauk ekonomicznych. W latach 2001-2010 był adiunktem w Katedrze Ubezpieczeń Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Posiada bogate doświadczenie zawodowe w sektorze ubezpieczeniowym. Karierę zawodową rozpoczął w 1995 roku pracą analityka w Tillinghast Towers Perrin we Frankfurcie. Od lutego 1998 r. do marca 2001 r. pracował w McKinsey & Company, najpierw na stanowisku Business Analysts, a następnie na stanowisku Associate. Od grudnia 2000 r. do lipca 2001 r. pracował jako starszy wykładowca na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Od lipca 2002 r. do marca 2004 r. w McKinsey & Company na stanowisku Associate, a następnie od kwietnia do maja 2004 r. na stanowisku Engagement Manager.

Od maja 2004 r. do grudnia 2012 r. związany z Grupą PZU, gdzie do grudnia 2004 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Biurze Produktów Ubezpieczeniowych PZU SA. Następnie do września 2006 r. zajmował stanowisko dyrektora ds. Produktów Komunikacyjnych w Biurze Zarządzania Produktami PZU SA, a do lipca 2007 r. pełnił również obowiązki dyrektora tego Biura. Zajmował też stanowiska dyrektora zarządzającego ds. Produktów Ubezpieczeniowych PZU SA i dyrektora zarządzającego ds. Klienta Masowego. Od grudnia 2007 r. do grudnia 2012 r. pełnił funkcję członka zarządu PZU SA, odpowiedzialnego za zarządzanie siecią, pion klienta masowego, sprzedaż i zarządzanie produktami oraz marketing. Ponadto od lutego do grudnia 2012 r. zajmował stanowisko członka zarządu PZU Życie.

Od kwietnia 2013 r. do lutego 2015 r. pełnił funkcję prezesa zarządu TUiR Allianz Polska i TU Allianz Życie Polska. Ponadto był przewodniczącym rad nadzorczych PTE Allianz Polska i TFI Allianz Polska Soraz Allianz Polska Services i Allianz Edukacja.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.