Aktualności

Personalia: Michał Kwieciński opuścił AXA

13 lipca Michał Kwieciński złożył rezygnację ze swoich funkcji w Grupie AXA w Polsce i za porozumieniem stron rozstał się z ubezpieczycielem. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie wybrany jego następca.

Od 14 lipca do czasu podjęcia decyzji o docelowym modelu zarządzania AXA, działalnością francuskiego ubezpieczyciela w Polsce będą zarządzać Henry de Courtois i Clement Michaud. Ten pierwszy, dotychczasowy dyrektor generalny AXA Direct i wiceprezes AXA Ubezpieczenia tak jak do tej pory będzie odpowiadać za biznes indywidualnych ubezpieczeń majątkowych (AXA Direct i AXA Ubezpieczenia) oraz partnerstwo z mBankiem. Z kolei Michaud, dotychczasowy członek zarządu AXA Polska i dyrektor finansowy Grupy AXA w Polsce będzie tymczasowo nadzorować biznesy ubezpieczeń na życie, korporacyjny majątkowy, TFI i PTE.

Równolegle będzie nadal pełnić funkcję CFO Grupy AXA w Polsce. „Serdecznie dziękujemy Michałowi za niemal rok jego pracy w AXA. Zarząd Grupy AXA potwierdza przy tym, że traktuje prowadzenie biznesu w Polsce długoterminowo i jest przekonany, że zbuduje i rozwinie tu trwały i zyskowny biznes” – przekazał ubezpieczyciel. Z informacji uzyskanych od AXA przez „Gazetę Ubezpieczeniową” wynika, że na razie nie wiadomo, kiedy będzie znana osoba następcy Michała Kwiecińskiego i kto nią będzie.

Michał Kwieciński stanął na czele AXA w Polsce 1 września 2015 roku. Był odpowiedzialny za wszystkie linie biznesowe AXA w Polsce: biznes życiowy, emerytalny, inwestycyjny oraz majątkowy, w tym AXA Direct oraz BRE Ubezpieczenia (obie firmy już połączyły się). Jego kandydatura wymagała akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Ta jednak 24 maja tego roku nieoczekiwanie odmówiła zgody na jego powołanie. Według spekulacji medialnych, na taką decyzję KNF wpłynęła przeszłość zawodowa menadżera w Liberty, a konkretnie agresywna polityka cenowa prowadzona wówczas przez zakład. Tego typu praktyki napędzały wojnę cenową w „komunikacji”, czego efektem była m.in. stale pogarszająca się rentowność segmentu komunikacyjnego.

Wcześniej Kwieciński przez osiem i pół roku pracował dla Liberty Mutual Insurance jako prezes na Polskę oraz dyrektor operacyjny regionu Emerging Europe i wiceprezes Liberty International. Przedtem pracował jako konsultant w McKinsey & Company i adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1991 roku ukończył na tym uniwersytecie matematykę, a następnie uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Marsylii i habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.