Aktualności

Personalia: Generali też ma nowego prezesa

Karuzela kadrowa z prezesami polskich ubezpieczycieli kręci się w najlepsze. Kolejną firmą, w której w tym roku doszło do zmiany na najwyższym szczeblu, jest Generali.

Od 1 stycznia przyszłego roku nowym szefem spółek Grupy Generali w Polsce zostanie Andrea Simoncelli. Jako Country Manager będzie pełnił funkcje przewodniczącego rady nadzorczej/prezesa zarządu obu towarzystw ubezpieczeniowych Generali oraz spółki Generali Finance. Rządzący obecnie firmą Robert Sokołowski ma podjąć „nowe wyzwania poza Grupą”. W międzyczasie koordynację zarządzania przejmie Maciej Fedyna, członek zarządu i dyrektor finansowy (CFO) Generali Polska.

Szefowanie polskiemu biznesowi Generali nie jest pierwszym kontaktem Andrei Simoncellego z nadwiślańskim rynkiem ubezpieczeń. W 2003 r. menedżer był bowiem prezesem Fiat Insurance w Polsce. Szefowanie towarzystwu było jednym z etapów jego kariery w koncernie motoryzacyjnym Fiat. Przez 13 lat zajmował tam najwyższe stanowiska kierownicze, piastując funkcje  wiceprezesa zarządu i CFO firmy ubezpieczeniowej Fiat Toro w Turynie, prezesa Fiat Seguros w Brazylii i później był prezesem francuskiej firmy ubezpieczeniowej Le Continent w Paryżu (przejętej w 2003 r. przez Generali). Od 2011 roku Simoncelli pracuje i mieszka wraz z rodziną w Serbii, gdzie pełnił funkcje prezesa i Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Generali Osiguranje Serbii oraz prezesa Generali Osiguranje w Czarnogórze, a także odpowiadał za fundusz emerytalny w Serbii i Rumunii.

Andrea Simoncelli ukończył studia prawnicze na państwowym Uniwersytecie w Rzymie i posiada tytuł magistra ekonomii z Uniwersytetu Luiss w Rzymie.

Powołanie nowego prezesa Generali wymaga zgód odpowiednich organów. Nie wiadomo jednak, jak długo Andrea Simoncelli będzie szefował grupie. „Andrea Simoncelli ma być tymczasowym szefem Generali Polska. Włoski właściciel rusza z poszukiwaniem prezesa na stale” – napisał na Twitterze Mariusz Gawrychowski, dziennikarz „Pulsu Biznesu”.

Roszada kadrowa w Generali wpisuje się w szereg tegorocznych zmian na stanowiskach prezesów ubezpieczycieli działających w Polsce. W lutym z kierowania Allianz Polska zrezygnował Witold Jaworski, którego zastąpił Veit Stutz. Sam Jaworski we wrześniu zajął miejsce Dariusza Krzewiny na fotelu szefa PZU Życie. Także w drugim miesiącu roku Piotr Kuszewski, prezes TFI BGK, został dyrektorem polskiego oddziału April oraz szefem na region Europy Centralnej, nadzorującym działalność ubezpieczyciela na Litwie, w Szwajcarii, Ukrainie, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Słowenii i Turcji. 25 marca została przyjęta rezygnacja Aleksandry Widziewicz z funkcji prezes Pocztowego TUW i wiceprezes Pocztowego TUnŻ. Jej obowiązki przejął prezes Pocztowego TUnŻ, Artur Olech. Z kolei starająca się o fuzję BRE Ubezpieczenia i AXA Direct AXA Polska wymieniła szefa pierwszej z firm, Pawła Zylma, na kierującego drugą Ryszarda Bocionga. Ten jednak długo nie nacieszył się nowymi kompetencjami, gdyż w czerwcu złożył rezygnację (1 września na fotelu szefa firmy zasiadł Henry de Courtois), po zastąpieniu Macieja Szwarca na stanowisku prezesa AXA w Polsce przez Michała Kwiecińskiego (były szef Liberty Direct, obecnie Liberty Ubezpieczenia). Z kolei w kwietniu z kierowania Grupą Europa zrezygnował Jacek Podoba. Od sierpnia na stanowisku prezesa zastąpił go Marat Nevredtinov, dotychczasowy wiceprezes ubezpieczyciela. Natomiast w czerwcu stery Pramerica Życie przejęła dotychczasowa dyrektor Genworth Financial, Aneta Podyma. Na opróżnione przez nią stanowisko powołany został Dimitris Kioukis, dyrektor zarządzający Genworth Financial w Grecji. Z początkiem lipca Nationale-Nederlanden (wówczas jeszcze ING Życie) ogłosiło, że jego szef Tjeerd Bosklopper przechodzi do NN Individual Life w Holandii. Trzy tygodnie później podano, że jego następcą został Wojciech Sass, związany wcześniej z bankiem BGŻ BNP Paribas. Z kolei na początku sierpnia z szefowania Prudential w Polsce zrezygnował Abhishek Bhatia (trwają poszukiwania następcy). Natomiast we wrześniu wieloletniego prezesa TUW TUZ Tomasza Majchrzaka zastąpił Marek Czerski, były prezes Polskiego Towarzystwa Reasekuracji.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.