Aktualności

PBUK: Warszawa gospodarzem Kongresu ETL

W październiku odbędzie się XVII Kongres Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Uczestnicy tegorocznej edycji spotkania organizowanego przez Instytut Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Institute for European Traffic Law – IETL) z Luksemburga we współpracy z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) spotkają się w Warszawie.

– PBUK od lat uczestniczy w przedsięwzięciach podejmowanych przez Instytut Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Będąc instytucją non-profit, działającą w interesie ubezpieczonych i poszkodowanych, Biuro intensywnie wspiera inicjatywy mające na celu wzmocnienie praw konsumenckich. Prowadzona podczas Kongresu wymiana myśli i doświadczeń, a także – miejmy nadzieję – gorące dyskusje, mogą pozytywnie oddziaływać na postrzeganie miejsca polskiego rynku ubezpieczeniowego w Europie, jak i wpłynąć na rozwiązania krajowe w zakresie ochrony praw uczestników wypadków drogowych – powiedział Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kongres Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych służy wymianie doświadczeń w dziedzinie prawa ubezpieczeń, prawa o odpowiedzialności cywilnej i prawa o ruchu drogowym w Unii Europejskiej. Jest to platforma do dyskusji na temat aktualnego orzecznictwa i zmian w prawodawstwie wspólnotowym.

Polski dzieńPierwszy dzień wydarzenia zostanie w całości poświęcony problemom polskiego prawa odszkodowawczego, relacji z podmiotami nadzoru i prawa konsumenckiego, jak również możliwościom polubownego rozstrzygania sporów. Współorganizatorem prelekcji i dyskusji w tej części Kongresu będzie PBUK. Głos zabiorą m.in. dr Hélene Béjui-Hugues, prezes IETL, Mariusz Wichtowski, prezes PBUK, dr Katarzyna Ludwichowska-Redo, adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Ilona Kwiecień, adwokat, adiunkt w Katedrze Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Rafał Stankiewicz, wiceprezes zarządu TUiR Warta, przewodniczący Komisji ds. Likwidacji Szkód Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU, James Dalton, director, General Insurance Policy ABI, Aleksander Daszewski, zastępca dyrektora Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w Biurze Rzecznika Finansowego, oraz Łukasz Piechula, dyrektor polskiego oddziału InterEurope AG European Law Service.

Europejska perspektywaW kolejnych dniach Kongresu (6 i 7 października) obok Brexitu i jego wpływu na przemieszczanie się po europejskich drogach, omówione zostaną aktualne problemy, takie jak wyjście naprzeciw wymaganiom, jakie stawia mobilna przyszłość, dostosowanie prawa i zakresu pokrycia ubezpieczeniowego w odniesieniu do pojazdów autonomicznych, a także dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w przypadku zdarzeń spowodowanych ruchem takich pojazdów.

O IETLInstytut Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych jest organizacją non-profit. Skupia instytucje pomagające poszkodowanym w wypadkach drogowych, prawników, naukowców, Biura Narodowe, stowarzyszenia ubezpieczeniowe i reasekuracyjne. PBUK jest członkiem Instytutu.

Głównym celem IETL jest praca na rzecz najwyższych standardów w zakresie prawa odszkodowawczego, harmonizacji zasad odpowiedzialności i wymianie doświadczeń w odniesieniu do świadczeń ubezpieczeniowych. Istotne znaczenie ma też kwestia prewencji i ograniczania liczby i skutków wypadków drogowych. Instytut realizuje swoje zadania między innymi poprzez: promowanie wymiany europejskiego know-how i doświadczeń, szeroką analizę orzeczeń sądowych ze szczególnym uwzględnieniem ETS, moderowanie dyskusji na najwyższym szczeblu między głównymi podmiotami europejskimi, rozwijanie dialogu z europejskimi decydentami, promowanie niezbędnych zmian w obowiązującym prawie Wspólnoty Europejskiej, finansowanie badań w dziedzinie prawa prywatnego międzynarodowego.
XVII edycja Kongresu Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych odbędzie się w dniach 5–7 października w Hotelu Intercontinental w Warszawie.

Udział w Kongresie pierwszego dnia jest bezpłatny i nie wiąże się z koniecznością zgłoszenia się na pozostałe dni i ponoszenia opłaty z tym związanej.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PBUK)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.