Aktualności

PBUK: Skutki uchwał SN obejmą również cudzoziemców

Ubezpieczeniowe skutki uchwał podjętych przez Sąd Najwyższy (SN) w dniu 27 marca tego roku obejmą również zdarzenia o charakterze transgranicznym. Oznacza to, że o zadośćuczynienie będą mogli się ubiegać poszkodowani w Polsce obcokrajowcy – zwróciło uwagę Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

W rozstrzygnięciach z 27 marca SN wskazał, że naruszenie dobra osobistego w postaci więzi rodzinnej korzysta z ochrony prawnej, a sprawca tego rodzaju szkody odpowiada na zasadzie ryzyka, co tym samym zwalnia uprawnionego z konieczności dowodzenia winy. Otwartą kwestią pozostaje sposób i zakres oceny zerwania więzi z bliskimi. Skutkiem orzeczenia jest nie tylko otwarcie nowych możliwości dochodzenia roszczeń, ale również możliwość powrotu do spraw sprzed nawet 20 lat. – Dla pełnego obrazu sytuacji należy dodać, że o tego typu zadośćuczynienia (podobnie jak w innych, już wcześniej usankcjonowanych przypadkach) ubiegać się mogą nie tylko poszkodowani stale zamieszkali na terenie Polski, ale także obcokrajowcy, których bliscy na terenie naszego kraju dotkliwie ucierpieli w wypadkach drogowych – zauważa Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Wynika to z postanowień Konwencji Haskiej, której Polska jest stroną. Przewiduje ona, że przy rozpatrywaniu roszczeń wynikających ze szkód transgranicznych przyjmuje się za właściwe prawo kraju miejsca zdarzenia.

W ocenie PBUK kwestie ekonomiczne bez wątpienia nie mogą przesłaniać podstawowych zasad prawa materialnego i prawa do świadczeń ubezpieczeniowych. Tym niemniej powinny przynajmniej znaleźć swoje odzwierciedlenie w wymiarze kwot stosownych świadczeń.

- Ze zdziwieniem należy zauważyć, iż podmioty intensywnie zgłaszające i wspierające wnioski o rozszerzanie zakresu podstaw do wypłaty kolejnych typów świadczeń występują zdecydowanie przeciwko jakimkolwiek próbom standaryzowania świadczeń wynikających ze szkód osobowych. Wydaje się, iż celem wszelkich dążeń do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań zgłaszających roszczenia winno być nie tylko wyszukiwanie nowego typu roszczeń, ale także zapewnienie poszkodowanym i ich bliskim realnej szansy na otrzymanie godnego świadczenia bez konieczności wdawania się w zbyteczne spory – podkreślla Mariusz Wichtowski. – Doświadczenia zdecydowanej większości krajów europejskich jednoznacznie wskazują na pozytywny odbiór tego rodzaju rozwiązań przez bezpośrednio zainteresowanych, poszkodowanych i ich bliskich, jak i istotne przyspieszenie całego procesu likwidacji szkód osobowych – podsumowuje.

Zdaniem ekspertów Biura uchwały SN dotyczące zadośćuczynienia dla bliskich poszkodowanego za naruszenie więzi rodzinnej wynikającej z doznania przez niego poważnych obrażeń ciała zmieni rzeczywistość odszkodowawczą w Polsce. Wprowadzi praktykę nie tylko uznawania nowego typu roszczeń, ale umożliwi też wznowienie spraw zamkniętych już przed wieloma laty, poprzez uzupełnienie ich o nowe żądania. Wpłynie to na wzrost obciążeń finansowych ubezpieczycieli.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PBUK)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.