Aktualności

PBUK: Ponad 15 tys. szkód kierowców aut na zagranicznych tablicach

Ze statystyk policyjnych wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 468,1 tys. wypadków i kolizji*. Blisko 15,3 tys. z nich (niemal 3,3% ogółu zdarzeń) zostało spowodowanych przez kierowców pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi. To o ponad 4% więcej niż w 2017 roku, kiedy to odnotowano 14,6 tys. takich zdarzeń

- Szkody, jakie zagraniczni kierowcy powodują na polskich drogach, są niemałe. Średnia wartość odszkodowań z tego tytułu wyniosła w 2017 r. ponad 6,6 tys. zł. Łącznie na rzecz poszkodowanych wypłacono w ubiegłym roku świadczenia na kwotę przekraczającą 100 mln zł. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż jest to kwota rzeczywiście wypłaconych przez PBUK oraz zakłady ubezpieczeń świadczeń i nie obejmuje ona utworzonych na ten cel rezerw – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Szkody na terytorium Polski w latach 2011-2017, wyrządzone przez kierujących pojazdami z obcymi tablicami rejestracyjnymi


(źródło: PBUK)
Najwięcej wypadków, 29,5%, spowodowali prowadzący auta na niemieckich „blachach”. Nieco mniej szkód wyrządzili kierujący pojazdami z innych krajów sąsiedzkich: z tablicami litewskimi (10%), czeskimi (8%), białoruskimi (7,2%), ukraińskimi (7,2%) oraz słowackimi (5,3%). Łącznie zmotoryzowani z tych państw spowodowali ponad 2/3 szkód wyrządzonych przez obcokrajowców.
Zagraniczni sprawcy szkód na terenie Polski w 2018 r.


(źródło: PBUK)

- Najwięcej zdarzeń na naszych drogach spośród obcokrajowców powodują, co oczywiste, zmotoryzowani z krajów sąsiedzkich. Mieszkańcy tych państw odwiedzają Polskę w celach turystycznych i zawodowych czy handlowych. Nasze drogi są także szlakiem tranzytowym łączącym Europę Wschodnią i Zachodnią. Wypadki i kolizje są więc naturalną konsekwencją wzmożonego ruchu drogowego. Zauważalne jest jednak to, że liczba zdarzeń powodowanych przez obcokrajowców w Polsce rośnie znacznie wolniej niż liczba szkód z winy Polaków na drogach zagranicznych** – mówi Mariusz Wichtowski.

***

*31,7 tys. wypadków i 436,4 tys. kolizji.
**http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.