Aktualności

PBUK: Po Brexicie na Wyspach nadal wystarczy OC

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) uspokaja, że wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie będzie miał wpływu na dokumenty ubezpieczeniowe uprawniające polskich kierowców do poruszania się po tamtejszych drogach. Aby wjechać swoim pojazdem na terytorium Zjednoczonego Królestwa, nadal wystarczy polskie OC.

– Decyzja obywateli Wielkiej Brytanii nie wpłynie na obowiązujące w ich kraju zasady dotyczące wymaganych dokumentów ubezpieczeniowych, dla gości wjeżdżających swoimi pojazdami na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Kwestie te są uregulowane przepisami odrębnymi w stosunku do unijnego traktatu – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Odpowiedzialność cywilną posiadaczy pojazdów zarejestrowanych w krajach europejskich, poruszających się po drogach innych państw Starego Kontynentu, regulują wielostronne umowy wynikające z Rekomendacji Genewskiej ONZ (Recommendation No 5 on Insurance of Motorists Against Third Party Risks z 25 stycznia 1949 r.).

Na jej podstawie 1 stycznia 1953 r. stworzono System Zielonej Karty. Opiera się on na uznawaniu Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego przez rządy państw, których biura narodowe należą do Systemu – bez dodatkowych formalności i opłat – za dowód istnienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w ich kraju.

W ramach Systemu Zielonej Karty funkcjonuje porozumienie wielostronne, zgodnie z którym kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach, których biura narodowe są Sygnatariuszami Porozumienia, mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania Zielonej Karty.

– W ich przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawartego w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany, o czym świadczy ważna tablica rejestracyjna pojazdu – wyjaśnia Mariusz Wichtowski.

Do porozumienia należy 32 spośród 48 członków Systemu Zielonej Karty, w tym polskie PBUK. Sygnatariuszem porozumienia jest też brytyjskie Motor Insurers’ Bureau. Oznacza to, że polscy zmotoryzowani mogą na terytorium Zjednoczonego Królestwa wjeżdżać pojazdami zarejestrowanymi w Polsce tylko z ważnym ubezpieczeniem OC, bez konieczności nabywania dodatkowych dokumentów ubezpieczeniowych. Podobnie jak kierujący pojazdami zarejestrowanymi w 30 krajach, które są sygnatariuszami porozumienia wielostronnego, będącego częścią Systemu Zielonej Karty, będą mogli wjeżdżać na Wyspy wyłącznie z ważnym ubezpieczeniem OC. Kierowcy z pozostałych 16 państw Systemu, będą mogli wjechać do Zjednoczonego Królestwa z Zieloną Kartą.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PBUK)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.