Aktualności

Niemcy: Allianz planuje odkup akcji

Allianz, największy europejski ubezpieczyciel, zaproponował wydanie 3 miliardów euro na wykup własnych akcji po ogłoszeniu zysku wyższego od oczekiwanego i zapowiedział korektę polityki finansowania ewentualnych przejęć.

Zysk netto Allianz za IV kwartał ubiegłego roku wzrósł o 23%, do 1,7 mld euro, przekraczając średnią szacunków ankietowanych analityków wynoszącą 1,54 mld euro – podała agencja Reuters. Całoroczny zysk netto był wyższy o 4% i osiągnął poziom 6,9 mld euro, również nieco wyższy od przewidywanego, jako że tu średnia prognoz wyniosła 6,77 mld euro.

W oświadczeniu Grupy Allianz podano: „W przyszłości 50% przychodu netto przypadającego na akcję nadal będzie zwracane udziałowcom w formie regularnej dywidendy. Niemniej jednak Allianz nie zamierza już wiązać swojego budżetu na zewnętrzny wzrost z wypłatami dla udziałowców w cyklu trzyletnim. Połowa przychodu netto powinna raczej być wykorzystywana, jeśli jest to uznane za słuszne, na finansowanie wzrostu, albo zwracana udziałowcom na elastycznych zasadach”.

Nowy, 12-miesięczny program wykupu akcji własnych, którego uruchomienie zaplanowano na luty, jest uwarunkowany utrzymaniem przez Allianz współczynnika adekwatności kapitałowej wg Solvency II powyżej 160% wymogu minimalnego i stanowi 4,2% obecnej kapitalizacji rynkowej grupy.

– Rok 2016 był pełen niespodzianek, nie wszystkich mile widzianych, które podważyły wiele założeń, napędzały geopolityczną niepewność i chwiejność rynkową i uczyniły 2017 r. trudnym do przewidzenia. Niemniej jednak, czujemy się wystarczająco pewnie, aby podwyższyć cel zysku operacyjnego – powiedział dyrektor generalny Allianz, Oliver Baete, mówiąc o docelowym 10,8 mld euro plus/minus 500 mln euro w 2017 r.

Zysk operacyjny w 2016 r. wzrósł o 0,9%, do 10,8 mld euro, w porównaniu ze średnią przewidywań analityków wynoszącą 10,87 mld euro.
AC, am

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.