Aktualności

Mundial w Rosji: Terroryzm i chuligaństwo odczuwalne w cenach polis

Ryzyko ataków terrorystycznych i szkód spowodowanych wybrykami chuligańskimi wywindowało w górę składki dla firm i zawodników za ubezpieczenie podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji w porównaniu ze stawkami podczas poprzednich mistrzostw w Brazylii.

Ubezpieczona wartość wydarzenia przekracza 10 mld dol. Składki za ubezpieczenie od ataków terrorystycznych są ok. 10% wyższe niż w 2014 r. – podaje agencja Reuters, powołując się na wyliczenia ubezpieczycieli i brokerów. Właściciele stadionów, agencje biletowe, firmy cateringowe i zawodnicy oraz ich kluby znajdują się wśród ubezpieczających się przed ryzykami, do których zaliczają się m.in. odwołanie imprezy, porwanie, ataki cybernetyczne i urazy ciała.

Ubezpieczycieli zachęciły zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi sprzed czterech lat, które odbyły się bez incydentów, ale obecnie Rosja jest uwikłana w konflikty, które zwiększają ryzyko ataku. – Największe obawy budzą ryzyko terrorystyczne, ryzyko wojny, możliwość, że wydarzenie się nie odbędzie albo mecz zostanie przeniesiony z jednego stadionu na inny – to akurat jest najbardziej prawdopodobne – powiedział James Davies kierujący działem sportowym w firmie brokerskiej Integro i dodał, że stawki nieco twardnieją.

Dwaj inni ubezpieczyciele potwierdzili, że składki wzrosły. Ben Lockwood jest specjalistą od ubezpieczeń ryzyka terroryzmu, underwriterem należącego do rynku Lloyd’s ubezpieczyciela AEGIS, który zapewnia ochronę stadionom turnieju wraz z innymi podmiotami Lloyd’s, takimi jak Beazley. – Postrzegane ryzyko terroryzmu w Rosji jest znacznie wyższe niż w Brazylii. Szacowałbym, że przekłada się to na ok. 10% wyższe składki dla mistrzostw w Rosji – powiedział Lockwood.

Michael Furtschegger zajmujący się ubezpieczaniem międzynarodowych imprez masowych w Allianz również powiedział, że składki za polisy chroniące przed skutkami chuligaństwa i ataków terrorystycznych są „prawdopodobnie wyższe” niż przy wszystkich poprzednich mistrzostwach świata. Sukces olimpiady w Soczi i silna konkurencja między ubezpieczycielami utrzymywały wzrost składek na niższym poziomie, niż mógłby realnie być.

Beazley szacuje, że impreza jest ubezpieczona na ponad 10 mld dol. 12 stadionów, od Jekaterynburga na wschodzie, przez Petersburg na północy, Kaliningrad na zachodzie i Soczi na południu jest ubezpieczone od szkód materialnych na sumę ok. 1 mld dol. Kolejne 250 mln dol. to suma ubezpieczenia ryzyka terroryzmu, a 100 mln dol. przypada na polisy na wypadek działania tzw. aktywnego strzelca – sprawcy masakry w dużym skupisku ludzi. Jak podkreśla Chris Parker z Beazley, kierujący działem underwritingu ryzyk z zakresu przemocy politycznej, terroryzmu, kidnapingu i okupu, popyt na tego rodzaju polisy, w których zakres wchodzą też ataki z użyciem pojazdów czy noży, wzrósł od czasu brazylijskich mistrzostw.

Lockwood poinformował, że składka ubezpieczenia na wypadek ataku terrorystycznego wyniosła poniżej 0,5% sumy ubezpieczenia, czyli taniej niż w Soczi. Znaczy to, że za każdy 1 mln dol. ochrony ubezpieczający płaci do 5000 dol. składki.

Rząd prezydenta Władimira Putina oddelegował tysiące funkcjonariuszy bezpieczeństwa do ochrony stadionów „żelaznym pierścieniem”, więc Lockwood zwraca uwagę, że ewentualne ataki mogą się skupić na łatwiej dostępnych celach. Z tego powodu AEGIS nie przyjął odpowiedzialności za ochronę lotnisk, dworców kolejowych i sieci metra.

Zdaniem Duncana Frasera ze specjalistycznej firmy brokerskiej JLT Sport Media and Entertainment ryzyko dla kluczowej infrastruktury jest postrzegane jako rosnące w ostatnich latach, a zmiana profilu ryzyka przekłada się na wyższe ceny ochrony.

Beazley szacuje, że branża hotelarska i pamiątkarska ubezpieczyła się na 500 mln dol. od ryzyka odwołania imprezy, a dalsze 150 mln dol. dotyczy związanych z mistrzostwami promocji sprzedażowych.

Agencje biletowe ubezpieczają się przed kradzieżą danych, a kluby wykupiły ochronę na wypadek urazu i utraty dochodu zawodnika. FIFA zapłaciła 134 mln dol. za ubezpieczenie dla klubów, których zawodnicy doznają urazu. Lloyd’s szacuje, że nogi napastników – najcenniejszych spośród zawodników – mają średnio wartość ubezpieczalną ponad 25 mln dol.
AC, am

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.