Aktualności

MRiRW proponuje nowe warunki ubezpieczania ryzyka suszy

6 sierpnia Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi (MRiRW) skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Proponowana regulacja ma na celu umożliwienie ochrony upraw od pełnego pakietu, jednego lub kilku ryzyk wybranych przez producenta, w tym także ryzyka suszy, z zachowaniem dopłat do składek ubezpieczeniowych.

Projekt przewiduje nadanie nowego brzmienia art. 6 ust. 3 pkt. 2 ustawy. Przewiduje on, że w zależności od wskazania w umowie ubezpieczenia odszkodowanie z tytułu ryzyka suszy będzie można obniżyć o 20, 25 albo 30% sumy ubezpieczenia (SU). Punkt 1 pozwalający na pomniejszenie odszkodowania z tytułu ryzyk innych niż susza o nie więcej niż 10% nie uległ zmianom.

W ocenie projektodawcy zawartej w uzasadnieniu do projektu, wprowadzenie franszyzy redukcyjnej określonej w pkt. 2 zwiększy liczbę gospodarstw posiadających ochronę od ryzyka suszy, gdyż rolnik będzie mógł wybrać ochronę z pasującym mu wariantem pomniejszenia odszkodowania. To zaś z kolei umożliwi ubezpieczycielom obniżenie stawek za ochronę od skutków suszy i zwiększy konkurencję pomiędzy nimi.

MRiRW uważa również, że nowela skłoni rolników do podejmowania działań prewencyjnych na rzecz obniżenia poziomu wrażliwości na brak opadów atmosferycznych.   

Projektowana zmiana dotyczy ubezpieczeń dotowanych, dlatego wymaga zgody Komisji Europejskiej (został już w niej notyfikowany). Do czasu otrzymania decyzji KE umowy ubezpieczenia będą zawierane na dotychczas obowiązujących zasadach.

Mając świadomość zbliżającego się terminu rozpoczęcia jesiennego sezonu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, resort zaproponował wejście w życie przepisów noweli dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Dzięki temu rolnicy mogliby zawierać umowy na nowych zasadach.

Projekt jest dostępny pod adresem:
http://legislacja.rcl.gov.pl/...
Więcej na temat ubezpieczeń od w/w ryzyka i tegorocznej suszy:
http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.