Aktualności

Michał Krupiński przestał być prezesem PZU SA

22 marca rada nadzorcza PZU SA odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU SA. Uchwała RN weszła w życie z dniem jej podjęcia.

W komunikacie spółki o odwołaniu szefa największego polskiego ubezpieczyciela brak informacji o motywach decyzji podjętej przez radę nadzorczą. Pojawiły się jednak spekulacje na temat dymisji. „Nieoficjalnie: brak należytej współpracy z RN i pogłębiający się konflikt w zarządzie” – napisał na Twitterze dziennikarz Wojciech Surmacz. Jego przypuszczenia może potwierdzać wypowiedź Pawła Góreckiego, przewodniczącego rady nadzorczej spółki.

- Mając w szczególności na uwadze dobre praktyki ładu korporacyjnego spółek publicznych, celem rady nadzorczej jest zapewnienie profesjonalnej i harmonijnej współpracy w ramach zarządu oraz pomiędzy zarządem i radą nadzorczą spółki. Jest to niezbędne dla sprawnej realizacji strategii rozwoju Grupy Kapitałowej PZU, budującej trwałą wartość dla akcjonariuszy, przyjazne otoczenie pracy dla pracowników oraz stałą poprawę jakości usług dla klientów. Właściwa współpraca w ramach zarządu oraz pomiędzy organami PZU SA zapewnia wysoką reputację spółki na rynku – oświadczył Paweł Górecki, cytowany w informacji prasowej zakładu.

Konflikty, pieniądze, podwyżki – to zdecydowało o dymisjiO braku zaufania rady nadzorczej do prezesa i o wewnętrznych konfliktach personalnych wewnątrz Grupy PZU jako powodach odwołania szefa zakładu mówili także informatorzy „Pulsu Biznesu”. Według gazety, choć w porządku obrad RN zaplanowanych na 22 marca znajdował się punkt mówiący o zmianach w zarządzie PZU SA, to były już prezes nie spodziewał się dymisji. Według informatorów forsal.pl inne powody odwołania to obniżka wynagrodzeń dla zarządu PZU SA* (Michał Krupiński nie chciał się zgodzić na nowe warunki kontraktu) oraz dokonane przez ubezpieczyciela podwyżki cen komunikacyjnych polis OC, które miały być wyższe niż u konkurencji (przedstawiciele spółki mówili coś odwrotnego, wskazując, że dzięki mniejszej skali podwyżek PZU SA przyciągnął rzeszę nowych klientów – AM).

Kto za Krupińskiego?Michał Krupiński został odwołany z pełnionej funkcji po 14 miesiącach jej pełnienia. Rada nadzorcza spółki powołała go bowiem na stanowisko prezesa 19 stycznia 2016 roku. Kto zostanie jego następcą? Jest kilka opcji. Możliwe, że nadzorujące PZU SA Ministerstwo Finansów i Rozwoju zdecyduje się powierzyć stery firmy osobie z obecnych władz towarzystwa lub innej spółki wchodzącej w skład grupy. Wówczas naturalnym kandydatem byłby Paweł Surówka, obecny prezes PZU Życie. Warto też pamiętać, że członkiem zarządu PZU SA jest osoba mająca spore doświadczenie na fotelu prezesa zakładu majątkowego. Chodzi oczywiście o Rogera Hodgkissa, który w latach 2012-2016 szefował Link4. Nie można też wykluczyć osoby spoza obecnych struktur firmy. Informatorzy forsal.pl wymieniali nazwisko Rafała Antczaka, który w latach 2006-2008 był dyrektorem zarządzającym i głównym ekonomistą Grupy PZU. W ramach swoich ówczesnych obowiązków nadzorował m.in. inwestycje finansowe na rynku kapitałowym, restrukturyzację spółek ukraińskich, strategię firmy. Według najświeższych doniesień portalu, ta kandydatura nie wchodzi jednak w grę. Warto też pamiętać, że PZU SA może też ściągnąć menadżera z rynku ubezpieczeń. Tym bardziej że po trwającym od 2015 r. tsunami kadrowym na szczytach władz towarzystw jest w kim wybierać. Firma może sięgnąć np. po Marka Czerskiego, który do lutego był prezesem państwowego KUKE. Od niedawna bez pracy jest też Andrzej Jarczyk, przez sześć ostatnich lat stojący na czele UNIQA Polska. W jego przypadku byłyby to „powrót na stare śmieci”. Były prezes wywodzącego się Austrii ubezpieczyciela w latach 1996-2007 związany zawodowo z Grupą PZU – od 2003 roku pełnił funkcję dyrektora Biura Sprzedaży w Centrali PZU, odpowiadając za realizację polityki sprzedaży dla klientów indywidualnych oraz sektora MSP. Na razie PZU SA pokieruje jeden z członków rady nadzorczej. 23 marca ubezpieczyciel poinformował w komunikacie, że RN oddelegowała Marcina Chludzińskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu spółki. Ma on kierować zakładem do czasu powołania nowego szefa towarzystwa, ale nie dłużej niż 3 miesiące.

Biogram byłego prezesa PZU SAMichał Krupiński w latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki. Od 2008 do 2011 roku był członkiem rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Współdecydował o propozycjach pożyczek i gwarancji IBRD, kredytów i gwarancji IDA, IFC, gwarancji inwestycji oraz strategii i politykach Banku Światowego. Od 2011 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Merrill Lynch Polska i szefa bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. Michał Krupiński posiada dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Zdobył z wyróżnieniem dyplom studiów eksperckich w zakresie ekonomii na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Ukończył program MBA na Columbia University Graduate School of Business, studiował także na Harvard University. W 2012 r. uhonorowany został tytułem Young Global Leader przez Davos World Economic Forum. Biegle posługuje się angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim.

Biogram tymczasowego prezesaMarcin Chludziński od stycznia 2016 roku jest prezesem zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu oraz członkiem RN PZU SA. Posiada doświadczenie menedżerskie w zakresie doradztwa strategicznego i nadzoru korporacyjnego. Specjalizuje się w restrukturyzacji rozwojowej przedsiębiorstw i inwestycjach kapitałowych. W ARP S.A. odpowiada m.in. za strategię i rozwój Grupy Kapitałowej, nadzoruje również procesy restrukturyzacyjne spółek. Odpowiada za tworzenie optymalnych warunków dla inwestorów w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w firmach prywatnych oraz współpracując z dużymi korporacjami. Od 2004 r. związany był, jako współwłaściciel i prezes, z firmą Invent Grupa Doradztwa i Treningu. W latach 2011-2015 pełnił funkcję prezesa Fundacji Republikańskiej, think tanku gospodarczego. Współpracował w charakterze wykładowcy z Uniwersytetem Warszawskim, Collegium Civitas oraz uczelnią Łazarskiego.

*http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.