Aktualności

Marsh: Kolejny rok zwiększonej niepewności

59% ekspertów uczestniczących w badaniu percepcji ryzyka stanowiącym podstawę „Global Risks Report 2018” wskazało na intensyfikację występowania zagrożeń, natomiast tylko 7% prognozowało ich spadek. Pesymistyczne prognozy związane z sytuacją geopolityczną wpłynęły na opinie ekspertów. 93% spodziewa się wzrostu występowania konfliktów politycznych i gospodarczych, a prawie 80% wskazuje na zagrożenie ryzykiem wojny z udziałem głównych mocarstw.

- Tegoroczny raport dostarcza wielu informacji na temat dynamicznych zmian technologicznych i jednocześnie niepewności w sferze politycznej i geopolitycznej. Wskazuje również na trudności związane z nadążaniem za przyspieszającym tempem zmian. Rozwój technologiczny i upolitycznienie wielu obszarów potwierdzają, że istnieje potrzeba przewidywania zjawisk w szerokim zakresie – od praktyk biznesowych po globalne relacje pomiędzy państwami – komentuje Artur Grześkowiak, prezes Marsh Polska.

Podobnie jak w 2017 r., środowisko było zdecydowanie największym problemem ekspertów, którzy zostali poproszeni o ustalenie priorytetów (pod względem prawdopodobieństwa i konsekwencji wystąpienia) w odniesieniu do wszystkich pięciu zagrożeń – ekstremalnych warunków pogodowych, utraty różnorodności biologicznej i załamania się ekosystemu, klęsk żywiołowych, katastrof ekologicznych spowodowanych przez człowieka oraz zmian klimatycznych. Wszystkie te elementy zajęły wysokie pozycje w obu rankingach, jednak ekstremalne zjawiska pogodowe są postrzegane jako najbardziej znaczące w tej grupie.

CyberzagrożenieZagrożenia cybernetyczne stają się coraz ważniejsze – cyberataki na dużą skalę zajmują obecnie trzecie miejsce pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia, natomiast rosnąca zależność od technologii jest drugim najbardziej znaczącym czynnikiem kształtującym globalny krajobraz ryzyk w ciągu najbliższych 10 lat.

- Ataki cybernetyczne wpływają na reputację przedsiębiorstw oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem w firmach. Konflikty geopolityczne przyczyniają się do wzrostu skali ich występowania. Ponadto, prawdopodobieństwo wystąpienia ataku cybernetycznego rośnie wraz ze wzrostem zależności firm od nowoczesnych technologii. Świadomość w zakresie zarządzania ryzykiem cybernetycznym w przedsiębiorstwach wzrasta, jednak cyberbezpieczeństwo wymaga ścisłej współpracy rządu z biznesem i ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania tym zagrożeniom – zaznaczył Artur Grześkowiak.

Ryzyka ekonomiczne nie zdominowały tegorocznego raportu, jednak eksperci obawiają się, że poprawa globalnych stóp wzrostu PKB może prowadzić do zagrożeń strukturalnych w światowych systemach gospodarczych i finansowych. Nierówności zajmują trzecie miejsce wśród kluczowych ryzyk, a najczęściej wymienianym powiązaniem są niekorzystne konsekwencje postępu technologicznego i wysokiego bezrobocia lub niepełnego zatrudnienia.

- W obliczu tych zmian może okazać się, że firmy będą potrzebować nowego podejścia do identyfikacji ryzyka i ustalania priorytetów, które powinny opierać się na gruntownej analizie zjawisk rynkowych i pozarynkowych w celu skuteczniejszego przewidywania i rozpoznania możliwości wystąpienia konkretnych zjawisk w przyszłości – podsumował Artur Grześkowiak.

10 scenariuszyW tegorocznej edycji Global Risks Report 2018 zostało także przedstawionych 10 scenariuszy, które stanowią punkt wyjścia do oceny potencjalnych zagrożeń w środowisku biznesowym.

1. Ponure żniwa: Klęski dotykające w tym samym czasie różne tereny zaopatrujące w żywność całe regiony, zagrażają stabilności globalnego systemu zaopatrzenia.
2. Splątana sieć:  Coraz powszechniejsze, negatywne przejawy sztucznej inteligencji wpływają na obniżenie jakości i wiarygodności internetowego przekazu.
3. Kryzys handlu: Wojny handlowe się nasilają, co sprawia, że światowym organizacjom coraz trudniej właściwie reagować.
4. Wyłom w demokracji: Nowe fale populizmu zagrażają porządkowi społecznemu w dojrzałych demokracjach.
5. Całkowite wyniszczenie: Drony sterowane sztuczną inteligencją pilotują kutry rybackie zajmujące się nielegalnymi połowami na niekontrolowaną skalę.
6. Chaos gospodarczy: Kolejny kryzys finansowy narusza stabilność polityczną i wywołuje chaos.
7. Wyeliminowanie nierówności: Bioinżynieria i substancje wzmacniające funkcje poznawcze tworzą przepaść między „posiadającymi” i „nieposiadającymi”.
8. Brak jasnych reguł gry: Konflikty między państwami nasilają się w sposób nieprzewidywalny na skutek braku uzgodnień w zakresie cyberbezpieczeństwa.
9. Tożsamość geopolityczna: W obliczu zmian geopolitycznych tożsamość narodowa staje się coraz większym źródłem napięć.
10. Odgrodzenie: Cyberataki, protekcjonizm gospodarczy i rozbieżności regulacyjne prowadzą do zjawiska bałkanizacji Internetu.

O raporcie:Global Risks Report 2018 powstał we współpracy ze  Światowym Forum Ekonomicznym. Partnerami Strategicznymi Raportu są Marsh & McLennan Companies oraz Zurich Insurance Group, a w gronie doradców znaleźli się: Oxford Martin School (Uniwersytet w Oxfordzie), Uniwersytet w Singapurze oraz the Wharton Risk Management and Decision Processes Center (Uniwersytet w Pensylwanii).

Więcej na temat Global Risks Report 2018:
www.weforum.org.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Marsh Polska)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.