Aktualności

Likwidacja szkody pod lupą naukowców z SGH

Czy ochrona zapewniana przez polisę auto casco jest realna i adekwatna do potrzeb ubezpieczonego? Nad analizą tej kwestii przez najbliższe dwa lata będzie pracował zespół badawczy pod kierownikiem dr. Marcina Kawińskiego z Katedry Ubezpieczenia Społecznego SGH, który w tym celu otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki.

Pierwsze zagadnienie obejmuje problem dostosowania ochrony ubezpieczeniowej do potrzeb ubezpieczonego, co w głównej mierze dokonuje się w trakcie kupowania ubezpieczenia, najczęściej przez pośrednika ubezpieczeniowego. Problem badawczy koncentruje się na określeniu, czy kanał dystrybucji i cechy ubezpieczonego wpływają na adekwatność ochrony ubezpieczeniowej.

- Chcemy również zbadać, czy realność umowy jest w większym stopniu zależna od procesu likwidacji szkody czy od zagrożenia upadłością ubezpieczyciela, która dotąd była podnoszona w badaniach – tak drugie zadanie opisuje dr Kawiński. Celem całego badania jest więc identyfikacja i określenie wagi czynników wpływających na adekwatność i realność ochrony ubezpieczeniowej na przykładzie ubezpieczeń komunikacyjnych auto-casco. Adekwatność jest rozumiana jako stopień dostosowania produktu do zobiektywizowanych potrzeb ubezpieczeniowych; przejawia się zarówno w dostosowaniu sumy ubezpieczenia jak i zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Natomiast realność ochrony ubezpieczeniowej odnosi się do pewności otrzymania świadczenia w przypadku wystąpienia kwalifikowanego zdarzenia ubezpieczeniowego.

Zespół składający się badaczy ze Szkoły głównej Handlowej w Warszawie wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Warszawskiego i naukowcami ze Słowacji będzie pracował nad tematem przez dwa lata. W planach są między innymi wywiady z właścicielami warsztatów samochodowych oraz badania ankietowe poszkodowanych. Prace zwieńczy raport, w którym autorzy planują zawrzeć urealnione modele badanych zjawisk.

Badania te wszystkim pozwolą lepiej zrozumieć głębokie przeobrażenia polskiego rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak twierdzi dr Marcin Kawiński, rynek ten cechuje nie tylko nadal trwająca wojna cenowa ubezpieczycieli, ale też wzrost znaczenia jakości produktów ubezpieczeniowych.

Kontakt do kierownika badań:
dr Marcin Kawiński, Katedra Ubezpieczenia Społecznego, Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH, tel. 502 525 512, e-mail. marcin.kawinski@sgh.waw.pl
(AW, źródło: SGH)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.