Trwa dyskusja na temat projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Kolejną organizacją, która zabrała głos w debacie, jest Konfederacja Lewiatan. W ocenie jej ekspertów propozycja przedstawiona przez resort rozwoju i finansów jest zbyt ogólna. Według Lewiatana, część zapisów zawartych w propozycji nowych regulacji może spowodować szereg wątpliwości interpretacyjnych, a w konsekwencji rodzić ryzyka w działalności zakładów ubezpieczeń.
Zdaniem ekspertów Konfederacji istnieje konieczność zmiany lub doprecyzowania zapisów projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W szczególności chodzi o postanowienia ÂÂ odnoszących się do nowych obowiązków informacyjnych wobec klienta (charakter otrzymywanego wynagrodzenia, możliwość złożenia reklamacji), obowiązku przekazania przez dystrybutora wystandaryzowanego dokumentu zawierającego informacje o umowie ubezpieczenia i dystrybutorze oraz określania wymagań i potrzeb klienta przed zawarciem umowy ubezpieczenia.
Zastrzeżenia organizacji przedsiębiorców dotyczą także zapisanych w projekcie zasad wynagradzania dystrybutora (zgodny z najlepiej pojętym interesem klienta, nie może mieć wpływu na oferowanie danego produktu), szkoleń zawodowych (15 godzin rocznie) oraz sprzedaży pakietowej (koszt każdego produktu, możliwość odrębnego zakupu).
- Projekt ustawy nie określa też form, w jakich mają być spełniane postanowienia tej regulacji podczas wykonywania czynności agencyjnych w procesie dystrybucji ubezpieczeń. Proponujemy doszczegółowienie wielu przepisów lub zawarcie w ustawie postanowień delegujących doprecyzowanie w aktach wykonawczych – mówi Anna Dużyńska – Pucha, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Pośrednicy też mają szereg uwag
Konsultacje projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń rozpoczęły się na początku grudnia, kiedy to Ministerstwo Rozwoju i Finansów (MRiF) przedstawiło do zaopiniowania partnerom publicznym propozycję aktu implementującego do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń*, czyli IDD (Insurance Distribution Directive). W debacie głos zabrały organizacje polskiego sektora pośrednictwa – Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych – przesłały wstępne uwagi do projektu wraz z materiałami zawierającymi koncepcje implementacji unijnych przepisów. Zdaniem autorów opinii zaletą ministerialnego projektu jest to, że jest on oparty na koncepcji minimalnej harmonizacji i jako taki „będzie stanowił dobrą podstawę do zrównoważonego rozwoju rynku ze szczególnym uwzględnieniem wyrównania praw ubezpieczających i ubezpieczonych bez względu na formę dystrybucji ubezpieczeń”. Równocześnie organizacje oceniły, że ich doświadczenia ze współpracy z wyżej wymienionymi skłoniły je do przedstawienia kompleksowego opracowania przepisów implementujących IDD, które należy traktować jako głos środowiska w konsultacjach publicznych aktu. Stanowisko wobec projektu zajęło również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych (OSPUiF). Stowarzyszenie zgłosiło w sumie 11 postulatów.
Więcej szczegółów na temat opinii dotyczących projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń i stanowisk pośredników w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 2 z datą wydawniczą 10 stycznia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl