Aktualności

KUKE: Rekordowy rok dla ochrony eksportu z państwową gwarancją

Po dziewięciu miesiącach tego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) odnotowała znaczący wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. w obszarze ubezpieczeń średnio i długoterminowych gwarantowanych przez Skarb Państwa (SP).

Od początku stycznia do końca września ubezpieczyciel w ramach działalności gwarantowanej przez SP zaakceptował oraz podpisał umowy ubezpieczenia średnio- i długoterminowych należności eksportowych o łącznej wartości 487,35 mln zł. To o 29% więcej niż w tym samym okresie 2015 roku. – O bardzo wyraźnym wzroście, bo aż o 44%, możemy mówić także w przypadku gwarancji ubezpieczeniowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Zabezpieczony obrót wyniósł tu 243,51 mln zł – podkreślił Marek Czerski, prezes KUKE.

Wartość projektów objętych ochroną w ramach ubezpieczeń i gwarancji gwarantowanych przez Skarb Państwa wyniosła 2,2 mld zł.  Te wyniki idą w ślad za rozwojem polskiego eksportu. Jak szacują analitycy KUKE, dynamika jego wzrostu w tym roku będzie na poziomie 3,2% (w statystykach prowadzonych w euro). Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 177,7 mld euro.

- Zgodnie z prognozowanym trendem dla eksportu i na podstawie trwających obecnie rozmów dotyczących potencjalnych projektów, spodziewamy się, że wartość zabezpieczonego obrotu w ramach wsparcia polskich przedsiębiorców objętego gwarancjami Skarbu Państwa osiągnie poziom 759 mln zł. To o ponad 1/3 więcej niż w ubiegłym roku – skomentował Marek Czerski.

Najpopularniejsze kierunki, na które przedsiębiorcy otrzymali wsparcie od SP, to Rosja, Białoruś, Ukraina, Kanada i Serbia. W podziale na branże prym wiodą: stoczniowa, tworzyw sztucznych, pojazdów lądowych i rolno-spożywcza.

Wartość limitu na ubezpieczenia gwarantowane przez Skarb Państwa w 2016 r. zgodnie z ustawą budżetową wynosi 15 mld zł.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KUKE)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.