Z dniem 31 stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) powołało Janusza Władyczaka na stanowisko prezesa zarządu. Nowy szef ubezpieczyciela jest z nim związany od ponad półtora roku. Dotychczas pełnił funkcje wiceprezesa zarządu odpowiedzialnego za rozwój i sprzedaż produktów ubezpieczeniowych.
Powołanie Janusza Władyczaka kończy prawie pięciomiesięczny okres „bezkrólewia” w KUKE. Od 6 września 2017 r., kiedy to zrezygnował Piotr Antkiewicz (powołany niecałe dwa miesiące wcześniej, tj. 17 lipca), stanowisko prezesa Korporacji było bowiem nieobsadzone. Nominacja nowego prezesa nie jest jedyną zmianą, do jakiej doszło we władzach ubezpieczyciela.
Z internetowej zakładki ze składem zarządu KUKE zniknęło bowiem nazwisko Piotra Stolarczyka. Dotychczasowy wiceprezes odpowiedzialny za pion ryzyka był związany z firmą od czerwca 2014 r., a po rezygnacji Marka Czerskiego z funkcji prezesa (luty 2017 r.) sprawował zastępstwo i nadzór nad komórkami nadzorowanymi przez byłego szefa.
Janusz Władyczak posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Z KUKE, jako wiceprezes zarządu spółki, związany od czerwca 2016 roku. Przez ten czas był odpowiedzialny za rozwój i sprzedaż produktów ubezpieczeniowych, w szczególności ubezpieczeń należności handlowych oraz gwarancji ubezpieczeniowych.
Wcześniej związany z branżą funduszy inwestycyjnych oraz zagranicznymi bankami inwestycyjnymi. W PKO TFI odpowiadał za kształtowanie strategii produktowej, przemodelowanie oferty funduszy inwestycyjnych oraz tworzenie i wdrażanie dedykowanych szerokiemu spektrum klientów rozwiązań inwestycyjno-oszczędnościowych. Z ramienia centrali Raiffeisen Banku w Wiedniu wprowadzał na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Vienna Stock Exchange oraz pozostałe giełdy Europy Środkowo-Wschodniej certyfikaty strukturyzowane oraz warranty.
W Calyon Corporate and Investment Bank, a potem w Credit Agricole CIB odpowiadał za relacje oraz zawieranie transakcji z największymi przedsiębiorstwami oraz instytucjami finansowymi z krajów byłego ZSRR, takich jak Rosja, Kazachstan czy Ukraina. Był również odpowiedzialny za zabezpieczanie wielomilionowych kredytów strukturyzowanych i syndykowanych oraz transakcji project i export finance, współpracując z największymi agencjami kredytów eksportowych na świecie. Zajmował się także szerokim spektrum transakcji na rynku kapitałowym, w tym instrumentami stopy procentowej, obligacjami, walutami, towarami oraz akcjami.
Był również odpowiedzialny za zabezpieczanie wielomilionowych pożyczek bilateralnych, kredytów strukturyzowanych i syndykowanych oraz transakcji export finance, współpracując z największymi agencjami kredytów eksportowych (ECA’s) na świecie. Zajmował się także szerokim spektrum transakcji na rynku kapitałowym.
Ukończył ESCP European School of Management z siedzibą w Paryżu. Studiował również na Uniwersytecie w Wiedniu, w Graduate Insititute of International and Development Studies w ramach Uniwersytetu Genewskiego, jak i w Asian Institute of Technology w Bangkoku.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl