Aktualności

KPMG: Rozkwit inwestycji w insurtech

Należy się spodziewać, że zainteresowanie inwestorów branżą insurtech po mocnym wzroście w 2016 r. pozostanie silne we wszystkich regionach świata również w 2017 r. – wynika z raportu KPMG z globalnej analizy inwestycji w fintech.

W bieżącym roku większość inwestycji w insurtech prawdopodobnie skupi się na firmach specjalizujących się w poszczególnych ogniwach łańcucha wartości, taki jak dystrybucja, underwriting, likwidacja szkód i obsługa klienta – przytacza za raportem KPMG Insurance Journal. Niektórzy inwestorzy mogą jednak pójść w kierunku wskazanym przez Lemonade i Trov, dwa podmioty określone przez KPMG jako cyfrowi pionierzy dostarczania pełnej obsługi ubezpieczeniowej.

Niektóre z „przełomowych rozwiązań insurtechowych” wprowadzonych w ub.r. mają na celu sprzedaż osobnych elementów oferty ubezpieczeniowej, podczas gdy inne służą zapewnieniu niszowej oferty ubezpieczeniowej, poza zakresem tradycyjnych ubezpieczycieli.

Należy się spodziewać również wzrostu inwestycji korporacyjnych, jako że tradycyjni ubezpieczyciele poszukują technologii, które mogłyby być pomocne w zaspokajaniu ewoluującego zapotrzebowania ze strony ich klientów.

W raporcie zauważono, że tradycyjni ubezpieczyciele w 2016 r. dokonali znacznych inwestycji w fintech, zarówno w tworzenie własnych komórek wypracowujących innowacyjne rozwiązania, jak i przez bezpośrednie inwestowanie w firmy fintechowe. Ponadto raport przewiduje, że zainteresowanie technologiami na styku różnych branż, takimi jak healthtech, telematyka w motoryzacji i komercyjne drony – również utrzyma się na wysokim poziomie.

Branża ubezpieczeniowa dojrzała do przełomu, stąd zainteresowanie inwestorów insurtechem. Wielu tradycyjnych ubezpieczycieli jest obciążonych przestarzałymi systemami IT i programami transformacji uwzględniającymi ograniczone fundusze na inwestowanie w innowacje. – Wydaje się, że istnieje znaczny odroczony popyt na rozwiązania problemów, przed jakimi stoi branża ubezpieczeniowa, od potrzeby poprawy efektywności operacyjnej i wydajności kosztowej, po tworzenie bardziej skoncentrowanej na kliencie oferty produktowej – podsumował Murray Raisbeck z działu ubezpieczeń brytyjskiego KPMG. – Kiedy połączy się te problemy z rosnącą dostępnością technologii z innych sektorów, dających się zastosować w sektorze ubezpieczeniowym, nie ma wątpliwości, że inwestycje w insurtech będą zwyżkować.

Tymczasem jak na ironię, inwestycje w firmy technologii finansowych ogółem w 2016 r. uległy zmniejszeniu o 47,2%, do 24,7 mld dol., z rekordowego poziomu 46,7 mld dol. Przyznając, że 2016 r. był trudny dla inwestycji w fintech, raport KPMG wyjaśnia, że inwestorzy byli ostrożniejsi ze względu na głosowanie w sprawie Brexitu w Wlk. Brytanii, wybory prezydenckie w USA, obserwowane spowolnienie w Chinach i chwiejność kursów walut na świecie. Niemniej jednak entuzjazm dla określonych obszarów fintech przyczynił się do utrzymania wysokiego poziomu zainteresowania fintechem. Jako obszary szczególnego zainteresowania raport wymienia insurtech, regtech (technologię regulacyjną), sztuczną inteligencję oraz gromadzenie danych i ich analizę. Wszystkie one mają pozytywną perspektywę wzrostu w 2017 r.
AC, am

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.