Aktualności

Kongres Brokerów odświeża formułę

Rozpoczął się XXII Kongres Brokerów w Mikołajkach, gromadząc rekordową liczbę uczestników, przekraczającą 1,2 tys. osób. To największe wydarzenie branży ubezpieczeniowej i również najbardziej relacyjne. Do tej pory jego słabszą stroną była panelowo-akademicka formuła części oficjalnej, którą jednak w tym roku Stowarzyszenie Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych postanowiło przełamać. Z interesującym skutkiem.

Nie zabrakło stałych punktów programu, takich jak wręczenie nagród Fair Play dla towarzystw ubezpieczeniowych (patrz też Kongres Brokerów: Fair Play dla Ergo Hestii i Compensy Życie) oraz wykładu inauguracyjnego, tym razem w wykonaniu prof. dr. hab. Jerzego Łańcuckiego, redaktora naczelnego kwartalnika „Prawo Asekuracyjne”. Tegoroczny wykład dotyczył „Wpływu innowacyjnych technologii na funkcjonowanie rynku ubezpieczeniowego”. Profesor zwrócił uwagę, że w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na pośredników hybrydowych, którzy sprzedają ubezpieczenia, korzystając zarówno z kanałów cyfrowych, jak i tradycyjnie „twarzą-w-twarz”.– Kompetencje cyfrowe Polaków są na średnim poziomie, porównując z innymi mieszkańcami Europy, i stawiając wyłącznie na cyfrową komunikację, wykluczamy wielomilionową grupę klientów – zauważył prelegent. Powołał się również na raport EIOPA (europejski nadzór ubezpieczeniowy), prezentujący dane z 2018 roku. Na ponad 3 tys. działających w Europie zakładów ubezpieczeń niecałe 800 mocno inwestuje w insurtech, większość pozostaje raczej konserwatywna. Ten proces z pewnością będzie się stopniowo odwracał na rzecz coraz większej cyfryzacji, aczkolwiek do pełnego triumfu techniki jeszcze daleko w naszej branży.
Ubezpieczeniowy stand-upNowością Kongresu były krótkie wystąpienia zakładów ubezpieczeń. Ubezpieczyciele w 5 minut mieli zaprezentować się brokerom w formule dowolnej. Jedynie 6 firm zdecydowało się na udział w eksperymencie i należy je docenić za odwagę. Wystąpienia oceniało życzliwe, acz profesjonalne jury w składzie dziennikarz Maciej Orłoś i psycholog społeczny dr Mirosław Oczkoś. Najciekawiej zaprezentowali się ci, którzy nawiązali do tematu przewodniego Kongresu „Człowiek… a jednak!”. I tak Ergo Hestia zaprosiła na scenę pacjenta Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym, młodego muzyka Tomka Kowalskiego, ofiarę wypadku sprzed kilku lat. AXA, od kilku lat mocno zaangażowana w promowanie wiedzy o skutecznej reanimacji, zaprezentowała krótki kurs pierwszej pomocy. Prezes UNUM Aneta Podyma, zyskując największe uznanie Jury, z humorem mówiła o ludzkich priorytetach i emocjach kiedyś i dziś. Brokerzy docenili wystąpienie Allianz, odnoszące się bezpośrednio do relacji ubezpieczyciel-pośrednik i zapowiadające konkretne zmiany na lepsze we współpracy z brokerami. Prezentował w języku polskim wiceprezes zarządu Allianz Matthias Baltin, który naszą niełatwą mowę poznaje dopiero od 9 miesięcy (ale ze znakomitym skutkiem).

Konkurs na wystąpienia jeszcze bardziej wzmocnił ludzki i relacyjny wymiar Kongresu Brokerów. Należy liczyć, że w przyszłym roku zobaczymy na scenie jeszcze więcej reprezentantów firm ubezpieczeniowych, którzy dadzą z siebie tyle zaangażowania co większość uczestników pierwszej edycji, natomiast ci, którym poszło słabiej, wyciągną wnioski i pojawią się z nowymi tematami i w nowej formule. To duża szansa dla towarzystw, by pozytywnie zapisać się w brokerskiej pamięci i zachęcić do dalszej, już biznesowej i konkretnej współpracy.

Człowiek może (prawie) wszystkoPodczas tegorocznego otwarcia Kongresu Brokerów miały jeszcze miejsce dwa istotne wydarzenia. Pierwszym był występ piłkarza ręcznego Karola Bieleckiego, zaproszonego przez PZU. Sportowiec opowiadał o swojej drodze do sukcesu sportowego, ukoronowanego tytułem „Króla strzelców” podczas igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku. To ostatnie wyróżnienie zdobył już po utracie oka, dowodząc, że dla zmotywowanego człowieka niewiele jest rzeczy niemożliwych.
100 lat, „Prawo Asekuracyjne”!Oficjalną część pierwszego dnia ukoronował jubileusz 25-lecia kwartalnika „Prawo Asekuracyjne”. Redaktorowi naczelnemu i całemu zespołowi redakcyjnemu składam najserdeczniejsze gratulacje i życzenia kolejnych jubileuszy!

Przed nami drugi dzień kongresowy, w którym najważniejszymi wydarzeniami będzie debata brokerska dotycząca współpracy z nadzorem, etyki w zawodzie brokera oraz zastosowania nowych technologii. Z pewnością brokerów zainteresuje także prezentacja Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca nowych narzędzi: elektronicznego zgłoszenia na egzamin brokerski i elektronicznego rejestru brokerów.

Tradycyjnie zaprezentują się również towarzystwa, które w tym roku wybrały następujące tematy:
• Warta – zabezpieczenia przeciwpożarowe w przemyśle
• InterRisk – broker a zmienne decyzje klienta
• Ergo Hestia – człowiek i technologia
• Skarbiec – wdrożenie PPK
• AXA – zdrowie w niezdrowych czasach
• Unum – człowiek i geny
• Collonade – ryzyka środowiskowe
• PZU – zarządzanie ryzykiem flotowym.

Podsumowując, tegoroczna edycja Kongresu Brokerów jest dużym sukcesem, zarówno jeśli chodzi o odświeżenie formuły, różnorodność tematyczną, jak i frekwencję. Nie wszystko jest idealnie, jednak najistotniejsza nie jest perfekcja, ale rozwój i wyciąganie wniosków z tego, co się nie sprawdza. Gratuluję całemu zarządowi Stowarzyszenia Brokerów z prezesem Łukaszem Zoniem na czele i odwracając wypowiedź pewnego polityka, radzę: „Idźcie tą drogą!”
Aleksandra E. Wysocka

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.