Aktualności

KNF zgodziła się na zakup akcji Pekao SA przez PZU i PFR

4 maja Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju 32,8% akcji banku Pekao SA od UniCredit (ok. 20% PZU, ok. 12,8% PFR). Finalizacja transakcji ma nastąpić w przyszłym miesiącu.

- Cieszymy się z pozytywnej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, która była poprzedzona konstruktywną współpracą z urzędem. Wraz z PFR będziemy dążyli do jak najszybszego zamknięcia transakcji, która uczyni z PZU finansowego giganta w Europie Środkowo-Wschodniej. Razem z zarządem Pekao będziemy pracowali nad tym, aby synergie i możliwości współpracy, które uwolni transakcja, okazały się korzystne nie tylko dla akcjonariuszy, ale również dla klientów obu instytucji – powiedział Paweł Surówka, prezes PZU SA.

- Po zgodzie UKNF zgodnie z planem zakładamy finalizację nabycia Pekao SA z początkiem czerwca. Finalizacja nabycia Pekao SA powinna nastąpić przed dniem dywidendy, co pozwoli na otrzymanie przez PFR i PZU dywidendy za 2016 rok – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

7 kwietnia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji w formie nabycia pakietu akcji Pekao SA, Pioneer Pekao Investment Management oraz Domu Inwestycyjnego Xelion. Wcześniej (27 marca) ubezpieczyciel poinformował, że bezwarunkową zgodę wyraził Urząd Antymonopolowy na Ukrainie. Obecna decyzja KNF oznacza spełnienie kluczowego warunku zawieszającego umowy nabycia znacznego pakietu akcji Pekao przez konsorcjum PZU i PFR i otwiera drogę do zawarcia transakcji podpisanej 8 grudnia 2016 r. Dotyczy ona kupna przez konsorcjum PZU i PFR 32,8% akcji Pekao S.A. od UniCredit S.p.A. za łączną kwotę 10,6 mld zł. Realizacja umowy uczyni z PZU największą grupę zdywersyfikowanych usług finansowych w Polsce i  Europie Środkowo-Wschodniej o łącznej sumie bilansowej ok. 360 mld zł (wliczając aktywa PZU SA, Pekao SA oraz Alior Bank). Dzięki umowie koncern stanie się największym zarządzającym aktywami w Polsce: TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer.

Zakup akcji Pekao SA to również kolejny krok w realizacji strategii Grupy PZU 2020. Zakłada ona budowę grupy bankowej z aktywami minimum 140 mld zł.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.