Aktualności

KNF: Wytyczne dotyczące adekwatności produktów i zarządzania nimi

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała założenia dwóch aktów adresowanych do ubezpieczycieli: wytycznych dotyczących systemu zarządzania produktem oraz wytycznych dotyczących badania adekwatności produktu. Celem obu dokumentów jest wzmocnienie ochrony klientów na rynku ubezpieczeniowym.

W intencji KNF pierwsze z wytycznych mają stanowić ramy dla prawidłowej organizacji systemu zarządzania produktem oraz identyfikacji, pomiaru, monitorowania, zarządzania i raportowania ryzyk związanych z tym procesem. Akt nadzoru będzie zawierał zestaw zalecanych działań w stosunku do wewnętrznych systemów kontroli, które pośrednio i bezpośrednio powinny zapewniać wdrażanie odpowiednich standardów zarządzania produktem.

Złe zarządzanie rodzi wiele ryzykZdaniem organu nadzoru jakość systemu zarządzania produktem, obejmującego pełny cykl jego życia, wpływa na wiele istotnych obszarów działalności ubezpieczycieli. Wpływ ten obejmuje nie tylko wyniki finansowe i wypłacalność towarzystwa, ale także jakość jego relacji z klientami, a w konsekwencji – zaufanie zarówno do samego zakładu, jak i całego rynku.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 26 z datą wydawniczą 30 czerwca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.