Aktualności

KNF: Standaryzacja zadośćuczynień

W poniedziałek 25 stycznia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zorganizowała spotkanie prasowe. Omówione na nim zostały Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej. Projekt przedstawił zastępca przewodniczącego Komisji, prof. Lesław Gajek. Rekomendacje wejdą w życie w styczniu przyszłego roku. Na razie określają procedury, na ustalanie w tabelach konkretnych kwot jest jeszcze za wcześnie.

W stosownym piśmie skierowanym do zakładów ubezpieczeń, które rozdano na konferencji, przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak podkreśla, że „Projektowane Rekomendacje mają na celu podkreślenie znaczenia, jakie organ nadzoru przypisuje prawidłowemu funkcjonowaniu w zakładach ubezpieczeń procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia. Proces ten stanowi funkcjonalnie część procesu likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, w stosunku do którego oczekiwania organu nadzoru zostały wyrażone w Wytycznych dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych przyjętych przez KNF 16 grudnia 2014 r.”.

Rekomendacje mają zapewnić:
przewidywalność w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej,ujednolicenie podejścia zakładów do katalogu okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ocenie szkody niemajątkowej,uniknięcie nieuzasadnionych rozbieżności w zakresie przyznawanych kwot zadośćuczynienia w podobnych sprawach, co w rezultacie ma doprowadzić do:standaryzacji procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia orazzwiększenia transparentności procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej.
Dokument zawiera 21 rekomendacji, podzielonych na 3 obszary:organizacja, zarządzanie, nadzór i kontrola nad procesem ustalania i wypłaty zadośćuczynienia,sposób prowadzenia postępowania w zakresie ustalenia i wypłaty zadośćuczynienia,sposób ustalania wysokości zadośćuczynienia.
Warto podkreślić, że rekomendacje uwzględniają orzecznictwo Sądu Najwyższego i utrwalone orzecznictwo sądów powszechnych. Do 11 marca br. KNF czeka na informacje oraz o ewentualne uwagi o wpływie planowanej regulacji na działalność ubezpieczycieli (krajowych i zagranicznych), w tym zwłaszcza koszty przedsięwzięcia. KNF oczekuje, że wszystkie standardy wskazane w Rekomendacjach będą zaimplementowane przez podmioty nadzorowane najpóźniej do 31 grudnia br. tak, aby mogły wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

TRZECIM OKIEM
Ile za rękę, ile za nogę?Dziennikarze obecni na konferencji od razu dowiedzieli się, że nie będzie żadnych materialnych konkretów, tj. nie ma żadnej tabeli wypłat, ile poszkodowany dostanie „za rękę, ile za nogę, ile za żonę, a ile za teścia”. Takie konkrety będą, ale dopiero na drugim, może trzecim, a może jeszcze dalszym etapie. Na razie są tylko procedury i próba ich standaryzacji. Myślę, że nie czekając na to, co wydaje się nieuchronne, samo nasze środowisko na czele z Polską Izbą Ubezpieczeń powinno doprowadzić do konkretnych ustaleń w tym zakresie i przedstawić swoje propozycje. Materiałów jest mnóstwo, choćby z konferencji, które pod auspicjami PIU organizował w Sejmie dr Józef Zych, Człowiek Roku Ubezpieczeń 2013. Nie jest już posłem, ale trudno przecenić wiedzę, którą posiada. Może mając już czas i wolne ręce, teraz razem z PIU pokaże co potrafi! „Gazeta Ubezpieczeniowa” zawsze udostępni swoje łamy.
Dr Bożena M. Dołęgowska-Wysocka

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.