Aktualności

KNF przyjęła rekomendacje dotyczące szkód osobowych

21 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie wydała rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczyciele komunikacyjni mają je wdrożyć do końca tego roku.

Komisja zwróciła uwagę, że rekomendacje powstały w odpowiedzi na potrzebę zapewnienia przewidywalności w procesie ustalania i wypłaty zadośćuczynienia z tytułu szkody osobowej. Nadzór przypomniał, że przepisy nie regulują kryteriów ustalania tego świadczenia, a podejście ubezpieczycieli do katalogu okoliczności branych pod uwagę w ocenie szkody niemajątkowej jest niejednolite i przez to istnieją duże dysproporcje pomiędzy wypłacanymi przez zakłady zadośćuczynieniami a kwotami zasądzanymi w tych samych sprawach przez sądy powszechne. Stąd też KNF uznała, że istnieje potrzeba ustalenia jednolitych standardów w tym zakresie.
Owe standardy mają zagwarantować poszkodowanym zadośćuczynienia o wartości kompensującej im poniesioną szkodę. Innym oczekiwanym skutkiem jest zwiększenie transparentności procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 26 z datą wydawniczą 28 czerwca.
Tekst rekomendacji: http://www.knf.gov.pl/Images/Rek_dot_procesu_ustalania_i_wyplaty_zadoscuczyn_z_tyt_szkody_niemajatkowej_z_umowOC_posiadaczy_pojazdow_mech_tcm75-47349.pdfArtur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.