Aktualności

KNF: Oczekiwania wobec systemu zarządzania w zakładach

16 lutego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przekazała ubezpieczycielom i reasekuratorom swoje stanowisko dotyczące systemu zarządzania w tego typu podmiotach. W swoich oczekiwaniach KNF skupiła się m.in. na wyraźnym podkreśleniu obiekcji wobec łączenia odpowiedzialności za nadzór nad poszczególnymi obszarami funkcjonowania we wspomnianych powyżej zakładach.

W swoim stanowisku Komisja zaznaczyła, że co do zasady członkowie zarządów ubezpieczycieli i reasekuratorów nie powinni łączyć zasiadania we władzach zakładu z innymi funkcjami, dotyczącymi kluczowych obszarów, jak np. zarządzanie ryzykiem. W ocenie nadzoru wynika to przede wszystkim z odmiennego charakteru obowiązków zarządczych i nadzorczych.

KNF zwróciła również uwagę, że dobrą praktyką jest, by prezes zarządu odpowiedzialny był za audyt wewnętrzny. Nadzór przypomniał, że takie zalecenie sformułował w pkt. 16 Rekomendacji z listopada 2010 r. dotyczących funkcjonowania Komitetu Audytu. W piśmie podkreślono również, że Komisja uznaje za dobrą praktykę to, aby w organach zarządczych ubezpieczycieli i reasekuratorów przy podziale odpowiedzialności za poszczególne obszary należące do systemu zarządzania, nadzór nad zarządzaniem ryzykiem był powierzany członkowi zarządu, a nie jego prezesowi. W ocenie KNF taka praktyka pozwoli m.in. uniknąć wątpliwości co do obiektywizmu i niezależności działań. Takie wątpliwości mogłaby się bowiem pojawić, gdyby prezes zarządu był odpowiedzialny jednocześnie za audyt wewnętrzny i zarządzanie ryzykiem. Nadzór radzi też unikać sytuacji, w których członek zarządu odpowiadający za zarządzanie ryzkiem jest jednocześnie odpowiedzialny za zarządzanie inwestycjami. Zdaniem Komisji taka sytuacja mogłaby doprowadzić do konfliktu interesów, negatywnie wpływającego na działalność zakładu: zarządzający ryzykiem byłby równocześnie właścicielem ryzyka w procesach operacyjnych.

„W przekonaniu organu nadzoru właściwe zorganizowanie systemu zarządzania oraz optymalne przypisanie odpowiedzialności za wykonywanie funkcji należących do tego systemu wymaga, by zarząd zakładu ubezpieczeń/reasekuracji składał się z co najmniej trzech członków” – napisano w stanowisku. Według KNF trzyosobowy zarząd pozwoliłby na rozdzielenie odpowiedzialności za audyt wewnętrzny, zarządzanie ryzykiem oraz działalność operacyjną bez ryzyka łączenia tych funkcji.

Pełną treść stanowiska można znaleźć pod adresem:
http://www.knf.gov.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KNF)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.