Aktualności

KNF: Nowa wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli i reasekuratorów

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami* Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nadzorczej (BION) zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji za 2018 r.

W najnowszej odsłonie metodyki BION wprowadzono wiele istotnych zmian odnoszących się zarówno do merytorycznych podstaw nadawania ocen, jak również do samego procesu przeprowadzania oceny. Dlatego też proces jej zmiany został rozłożony na 2 lata. Nowości wprowadzone do metodyki mają odzwierciedlać m.in. doświadczenia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z poprzednich procesów oceny, wytyczne i rekomendacje Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), uwagi zakładów, a także rekomendacje nakładane na Urząd przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (Financial Sector Assessment Program (FSAP).

Innym istotnym celem wprowadzonych zmian jest uproszczenie oraz przyspieszenie procesu BION m.in. poprzez automatyzację istotnej części procesu, która nie przełoży się negatywnie na jakość przeprowadzanego procesu, a pozwoli zakładom na uwzględnienie wyników oceny BION w bieżących działaniach już kolejnego roku. Wprowadzone korekty przewidują też skupienie zasobów na najistotniejszych obszarach, poprawę komunikacji, w tym w zakresie elastyczności przekazu informacji między organem nadzoru a zakładami, jak również wprowadzenie możliwości dialogu z organem nadzoru, który pozwoli na lepsze zrozumienie specyfiki zakładów, ryzyk związanych z prowadzoną działalnością. Duże znaczenie miały także wprowadzenie możliwości zmiany oceny w przypadku udzielenia wyjaśnień przez zakład, które mogą stanowić podstawę do jej zmiany, co pozwoli na nadawanie bardziej obiektywnej oceny, a także wyeliminowałoby pewne nieprawidłowości/nieścisłości, które mogą pojawić się po przekazaniu oceny, oraz bieżące identyfikowanie ryzyk i zarządzanie nimi, również poprzez stworzenie w oparciu o wybrane wskaźniki finansowe możliwości przygotowywania oceny BION w trybie kwartalnym, będącej podstawą SWO kwartalnego sektora ubezpieczeniowego. Jednocześnie KNF zaznaczyła, że proces rewizji metodyki BION będzie kontynuowany w ramach przeglądu procesu za 2019 rok. W kolejnym etapie zmiany metodyki planowane jest m.in. dokonanie przeglądu wykorzystywanych wskaźników, wag i granic, dalsze dostosowywanie metodyki do specyfiki prowadzonej przez zakład działalności czy istotności ryzyk oraz szersze uwzględnienie oceny ryzyka makro w ocenie ryzyka zakładów.

Nowa wersja metodyki BION jest dostępna w serwisie internetowym nadzoru pod adresem:
https://www.knf.gov.pl/...

***

*http://www.gu.com.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KNF)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.