Na stronie internetowej Komisji Europejskiej opublikowano projekt dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniający dyrektywę (UE) 2016/97 (IDD) w odniesieniu do terminu stosowania środków transpozycji przez państwa członkowskie. Projekt zakłada przesunięcie terminu stosowania dyrektywy z 23 lutego na 1 października 2018 roku.
Artykuł 1 projektu zakłada, że pierwszy akapit art. 42 ust. 1 otrzymuje brzmienie „Do dnia 23 lutego 2018 r. państwa członkowskie przyjmują i publikują środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie informują o tych środkach Komisję”. Druga zmiana zakłada dodanie akapitu o następującej treści „Państwa członkowskie stosują środki, o których mowa w akapicie pierwszym, od dnia 1 października 2018 r.”.
W projekcie zaproponowano również, aby pierwszy akapit art. 44 akapit brzmiał następująco: „Dyrektywa 2002/92/WE, zmieniona dyrektywami wymienionymi w części A załącznika II do niniejszej dyrektywy, traci moc ze skutkiem od dnia 1 października 2018 r., bez uszczerbku dla obowiązków państw członkowskich w zakresie terminów transpozycji do prawa krajowego dyrektyw zawartych w części B załącznika II do niniejszej dyrektywy”. Art. 2 projektowanego aktu zakłada z kolei, że dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
PE chciał opóźnienia, KE niechętnie, ale „za”Dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD) weszła w życie 23 lutego 2016 r., a do dnia 23 lutego 2018 r. państwa członkowskie mają dokonać jej transpozycji i stosować zawarte w niej przepisy. 21 września ub.r. KE przyjęła dwa rozporządzenia delegowane uzupełniające dyrektywę w sprawie dystrybucji ubezpieczeń w odniesieniu do wymogów w zakresie nadzoru nad produktem i zarządzania nim, nałożonych na zakłady i dystrybutorów ubezpieczeń oraz w odniesieniu do wymogów informacyjnych i zasad prowadzenia działalności mających zastosowanie do dystrybucji ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. W okresie kontroli Parlament Europejski wskazał, że branża może potrzebować więcej czasu na wdrożenie zmian technicznych i organizacyjnych niezbędnych do stosowania się do rozporządzeń delegowanych. W swoich decyzjach o niewnoszeniu zastrzeżeń do rozporządzeń delegowanych PE zwrócił się do Komisji o przyjęcie wniosku ustawodawczego ustalającego datę rozpoczęcia stosowania na dzień 1 października 2018 r., ale nie zwrócił się o przesunięcie terminu transpozycji dyrektywy. 16 państw członkowskich poparło wniosek Parlamentu, a następnie zwróciło się o przedłużenie okresu transpozycji do co najmniej 1 października 2018 r. Zdaniem PE i państw członkowskich przesunięcie daty umożliwi branży ubezpieczeniowej, zwłaszcza małym podmiotom, takim jak jednoosobowe firmy dystrybucyjne i firmy oferujące ubezpieczenia na niewielką skalę, m.in. lepsze przygotowanie do prawidłowego i skutecznego wdrożenia dyrektywy z pełną znajomością obu rozporządzeń i obowiązujących krajowych środków transpozycji, co zapewni wszystkim zainteresowanym pewność prawa.
Polska nie sprzeciwia się opóźnieniuZe względu na nadzwyczajne okoliczności i bardzo szczególne ramy czasowe transpozycji i rozpoczęcia stosowania dyrektywy oraz w/w rozporządzeń, KE zgodziła się uwzględnić wniosek, by przesunąć termin stosowania IDD, tak aby dać branży więcej czasu na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów dotyczących dystrybucji ubezpieczeń. Choć jednocześnie Komisja wyraziła opinię, że branża miała już sporo czasu na dostosowanie się do wymogów aktu. Ponadto, w związku ze szczególnie pilną potrzebą przesunięcia daty rozpoczęcia stosowania dyrektywy, KE zwróciła się do parlamentów narodowych o przekazanie odpowiedzi przed końcem ośmiotygodniowego okresu określonego w Protokole 2 oraz, jeśli to możliwe, potwierdzenie do dnia 19 stycznia, że nie zamierzają przesyłać uzasadnionej opinii. Zgodnie z rządowym projektem stanowiska Polski ws. przesunięcia terminu stosowania IDD nasz kraj, mimo że nie znalazł się w w/w szesnastce, nie zgłosi sprzeciwu wobec opóźnienia. Stanowisko rządu poparło Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KE, gu.com.pl)