Aktualności

II Raport UFK ma pomóc walczącym w sądach

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Rzecznika Finansowego (RzF), ostatniego dnia marca został opublikowany II Raport na temat umów ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (II Raport UFK).

- Nasz pierwszy Raport został opublikowany w grudniu 2012 r. Przyczynił się do zainteresowania problemami posiadaczy tego typu ubezpieczeń szerokiego grona osób, w tym prawodawców i instytucje nadzorcze. Efekty widzimy dziś. Mamy nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej czy serię porozumień towarzystw ubezpieczeniowych z UOKIK. Niestety, wciąż wielu klientów musi dochodzić swoich praw przed sądami – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

Skala problemu oraz działania podjęte przez klientów polis z UFK skłoniła Rzecznika do przygotowania II Raportu podsumowującego aktywność ubezpieczonych i zawierającego analizę wyników dotychczasowych postępowań sądowych.

- Zebraliśmy i przeanalizowaliśmy argumentację klientów oraz orzeczenia sądów. Dzięki temu wiemy, że sukces przynosi przede wszystkim powołanie się na tzw. abuzywność postanowień umownych. Sądy przychylają się do stanowiska, że pobieranie rażąco wysokich opłat likwidacyjnych jest bezprawne – mówi Cezary Orłowski, ekspert w Biurze Rzecznika, jeden ze współautorów Raportu.

Wpływ na korzystne dla klientów decyzje sądów ma też argumentacja dostarczana przez RzF w ramach tzw. istotnego poglądu w sprawie. Korzystne dla klientów wyroki sądów dotyczące różnych nieprawidłowości związanych z ubezpieczeniami inwestycyjnymi są zgodne z trendem dominującym w Europie.

Rzecznik zapowiedział, że chcąc jak najlepiej zabezpieczyć interesy klientów, będzie postulował powrót do prac nad regulacjami ustawowymi dotyczącymi inwestycyjnych umów ubezpieczenia oraz ubezpieczeń grupowych.

- II Raport UFK wskazuje przyczyny zmian na rynku ubezpieczeń w ostatnim czasie. Sami ubezpieczyciele brali w tej ewolucji aktywny udział, m.in. współpracując z UOKiK – komentuje Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń:
O raporcie:
II Raport UFK liczy pięć rozdziałów: Problematyka postępowań sądowych w sprawach umów ubezpieczeń na życie z UFK; Koszty początkowe w ujęciu produktowym i prawnym; Doświadczenia brytyjskiego rynku finansowego oraz Financial Ombudsman Service (FOS) w dziedzinie ubezpieczeń inwestycyjnych; Rekomendacje branżowe, wytyczne nadzoru, decyzje Prezesa UOKiK. Próby naprawy sytuacji związanej z niewłaściwym funkcjonowaniem polis z UFK; Działania oddolne poszkodowanych. Działalność Stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”.

Dokument można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Finansowego pod adresem:
http://rf.gov.pl/...

***

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 15 z datą wydawniczą 12 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.