Aktualności

Fitch: Przewidywany spadek zysku globalnych reasekuratorów

Zyski globalnego sektora reasekuracji w 2016 r. spadną poniżej poziomu z 2015 r., jako że stawki miękkiego rynku, niskie przychody z inwestycji oraz nadmierna podaż kapitału nadal niekorzystnie oddziałują na rynek – stwierdza w najnowszym raporcie Fitch Ratings.

Współczynnik łączony w roku szkodowym z wyłączeniem katastrof ulegnie w 2016 r. pogorszeniu, bowiem marże słabną w wyniku presji na stawki składek, choć spadek stawek nadal będzie stawał się coraz łagodniejszy. Zdaniem dyrektora Fitch, Briana Schneidera poziom zysku w 2016 r. obniży się w całym globalnym sektorze reasekuracji, jednak należy oczekiwać, że kapitalizacja pozostanie silna, ponieważ reasekuratorzy aktywnie zarządzają kapitałem w obecnych warunkach rynkowych.

W swoim raporcie „Wyniki globalnych reasekuratorów w 2015 i prognozy na 2016 r.” Fitch przewiduje, że ogólny współczynnik łączony za rok kalendarzowy sektora reasekuracyjnego prawdopodobnie pogorszy się do 96,9% za 2016 roku, z 86,6% stwierdzonego za 2015 r. Jako jeden z powodów spodziewanego pogorszenia raport wskazuje, że straty katastroficzne prędzej czy później powrócą do długoterminowej historycznej przeciętnej (1995-2010) stanowiącej ok. 10 p. we współczynniku łączonym reasekuratorów z zaledwie 2,7 p. w 2015 r.

Jeśli straty katastroficzne wrócą do normalnego poziomu, Fitch oczekuje, że sektor reasekuracyjny będzie ostrożnie zarządzał kapitałem, zachowując ogólną siłę kapitałową.

Kiedy straty wrócą do normy, reasekuratorzy nie będą już dłużej mogli polegać na uwalnianiu rezerw z poprzedniego roku szkodowego – sugeruje raport. Faktycznie, 2015 r. był dziesiątym z rzędu rokiem uwalniania rezerw, wynikającego z utrzymującego się trendu łagodnych strat i niewielkich kosztów szkodowych.

Większość reasekuratorów odnotowuje jednocyfrowy (w pp.) korzystny wpływ na współczynnik łączony, natomiast kilku odnotowało wpływ dwucyfrowy. W 2015 r. wszyscy reasekuratorzy korzystnie rozwiązali rezerwy, na poziomie łącznie nieco niższym niż w roku poprzednim, chociaż prawie połowa firm odnotowała w 2015 r. poziom trochę wyższy.

Korzystne rozwiązywanie rezerw będzie się nadal zmniejszało, tak jak się dzieje od 2010 r., co zwiększy presję na rentowność kalkulowaną na bazie przychodów i rozchodów. Niemniej jednak ogólnie sytuacja pozostanie korzystna, na poziomie 2–4% składki zarobionej netto w 2016/2017 r., ponieważ reasekuratorzy utrzymują konserwatywną praktykę rezerw.

Jednocześnie przewidywany jest spadek zwrotu na kapitale do 8,1% w 2016 r. z 9,9% w 2015, będący rezultatem presji na wyniki, zarówno w działalności reasekuracyjnej, jak i inwestycyjnej.

Wobec braku dużych zdarzeń szkodowych możliwości zyskownego użycia kapitału będą maleć, co skłoni reasekuratorów do zwrotu zarobków udziałowcom przez odkup akcji i specjalne dywidendy – przewiduje Fitch.

Podczas gdy zasadnicza perspektywa Fitch dla sektora reasekuracji była negatywna od stycznia 2014 r., agencja utrzymuje stabilną perspektywę ratingu, ponieważ większość ubezpieczycieli zachowa rentowność i siłę bilansową przez następne 12–18 miesięcy.

– Konsolidacja branży prawdopodobnie będzie trwała w 2016 r., ponieważ reasekuratorzy dążą do poprawy rentowności przez skalę. Fitch jednak negatywnie ocenia pojedynczą transakcję motywowaną jedynie osiągnięciem większej skali i zróżnicowania, bez wyraźnego umotywowania strategicznego – podkreślił Schneider.
AC

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.