Aktualności

Finanse: Bankowe i strukturalne plany PZU

Podczas prezentacji wyników finansowych Grupy PZU za 3 kwartały 2015 r. prezes Andrzej Klesyk potwierdził, że koncern jest nadal zainteresowany przejęciami banków, ale czeka na realizację zapowiedzi przedwyborczych nowej ekipy rządzącej. Zadeklarował też – wraz z prezesem Alior Banku Wojciechem Sobierajem – że rozpoczęta współpraca obu podmiotów przyniesie im wymierne korzyści już w przyszłym roku. Przedstawiciele ubezpieczyciela przyznali również, że od jesieni 2016 roku Grupa PZU może stać się holdingiem.

W cytowanej przez portal stooq.pl depeszy ISBNews szef PZU SA zdradził, że obecnie zakład nie prowadzi żadnych rozmów, ale przygląda się wszystkim opcjom. – Rynek transakcji w tej chwili zamarł i czeka na to, co zrobi nowy rząd np. w kwestii podatku bankowego – powiedział Andrzej Klesyk. Jego zdaniem, na rynku bankowym i tak w najbliższym czasie będzie musiało dojść do konsolidacji. – Banki będą musiały się skonsolidować. Większość właścicieli czeka na decyzję nowego rządu, a potem nastąpią decyzję, który z nich będzie konsolidował, a kto będzie wychodził z rynku – dodał.

Prezes PZU SA odniósł się także do ostatnich zapowiedzi prezesa Alior Banku o rozmowach w sprawie zakupu 2 małych banków. – Niektóre sygnały, które płyną z PZU i Aliora, mogą wydawać się sprzeczne. PZU nie ma prawa ani nie może lokować rozmów Aliora z podmiotami, które Alior może przejąć, biorąc pod uwagę „aliorową” bazę kapitałową – powiedział Klesyk. Podkreślił, że z kolei wszelkie decyzje które są poza możliwościami kapitałowymi Aliora co do akwizycji banków, zawsze będą podejmowane i prowadzone przez PZU.

- Jeśli mówimy o dużych podmiotach, to one będą kupowane przez PZU w taki sposób, że Alior współpracuje mocno z nami przy due dilligence – zaznaczył Andrzej Klesyk.

Prezes podkreślił, że pozycja kapitałowa zakładu po wprowadzeniu Solvency II pozostanie bardzo silna, a co więcej – po spełnieniu wymogów firma będzie dysponowała sporym dodatkowym kapitałem. – O około 6 do 7 mld zł zwiększa się nam kapitał, który możemy przeznaczyć na inwestycje. Będziemy mogli również wypuścić obligacje podporządkowane nawet około 6 mld zł dodatkowego kapitałowego, co daje maksymalnie kwotę 26 mld zł, a potrzebujemy do prowadzenia działalności ok. 13 mld zł. Planów na 13 mld zł obecnie nie mamy, ale możemy odpowiedni kapitał pozyskać zgodnie z Solvency II – wyjaśniał Klesyk Dodał, że szczegółów związanych z wprowadzeniem nowych wytycznych zgodnie z Solvency II ze strony KNF jeszcze nie ma.

Szef PZU SA ujawnił też, że ubezpieczyciel już rozpoczął współpracę z Alior Bankiem „w ramach obowiązującego prawa”. Z kolei prezes banku Wojciech Sobieraj przyznał, że pierwsze efekty bliższej współpracy z nowym współwłaścicielem będą widoczne na początku 2016 r.

- Wyznaczyliśmy trzy główne obszary naszej współpracy i są to oferty dla klientów, usługi wzajemne i wspólne koszty np. zakupowe czy informatyczne. 3 listopada powołaliśmy zespoły menadżerów, aby wyznaczyć cele na 2016 r. i żebyśmy mogli część tych prac zobaczyć już na początku 2016 r. , a część bardziej skomplikowanych pod koniec 2016 r. – tłumaczył. Ocenił, że docelowa wartość synergii może wynieść około „kilkudziesięciu milionów” złotych.

Andrzej Klesyk dodał, że już podczas najbliższego walnego Alior Banku chciałby, aby w jego radzie nadzorczej znalazło się dwóch przedstawicieli PZU. Nie wykluczył także, iż od jesieni 2016 r. Grupa PZU może stać się holdingiem.

- Toczą się dyskusje wewnętrzne, także z radą nadzorczą; no i teraz będziemy musieli poczekać na przedstawicieli nowego akcjonariusza – decydenta dotyczące potencjalnie przekształcenia grupy PZU w holding. To by gigantycznie uprościło całą strukturę także m.in. regulacyjną i spowodowało dużo większą przejrzystość linii biznesowych. Tylko, że prawo holdingowe i pewne aspekty podatkowe muszą zostać rozwiązane i teraz czekamy na ukonstytuowanie się nowego rządu i rozmowy z głównym akcjonariuszem oraz rozmowy z Ministerstwem Finansów – powiedział Andrzej Klesyk.

- Z tego, co dowiedzieliśmy się w KNF, konglomeratem staniemy się najwcześniej na jesieni przyszłego roku – powiedział wiceprezes PZU SA Przemysław Dąbrowski.

*Wiecej:
http://stooq.pl/...
http://stooq.pl/...
http://stooq.pl/...
Newsletter ISBNews z 10 listopada, informacja dnia.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: stooq.pl, ISBnews)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.