Aktualności

Ergo Hestia ubezpiecza drony

Coraz powszechniejsze wykorzystywanie dronów w różnych branżach skłoniła Ergo Hestię do poszerzenia swojego portfela o produkty adresowane do właścicieli bezzałogowych statków powietrznych. Sopocka grupa umożliwia ubezpieczenie zarówno samej maszyny, jak i objęcie ochroną konsekwencji wyrządzonych przez nią szkód.

- W Ergo Hestii na bieżąco śledzimy rozwój nowych technologii, związane z nim uwarunkowania prawne i dynamicznie reagujemy na nowe potrzeby swoich klientów – mówi Tomasz Dolata z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych Ergo Hestii. – Jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce rozpoczynamy kompleksowy pilotażowy program ubezpieczenia dronów, skierowany zarówno do użytkowników komercyjnych, jak i prywatnych. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje Aerocasco oraz ubezpieczenie OC użytkownika bezzałogowego statku powietrznego – dodaje.

Szybki rozwój technologii sprawia, że po komercyjne zastosowanie dronów sięga coraz więcej branż. Wykorzystywane są m.in. w nieruchomościach, geodezji, badaniach naukowych i branży reklamowej. Stanowią nieodłączny element różnego rodzaju wydarzeń. Bardzo szybko rośnie także rzesza fanów, traktujących drony jako hobby i świetny sposób na zabawę i spędzenie wolnego czasu.

Duża popularność bezzałogowych  statków powietrznych zainicjowała dyskusję na temat bezpieczeństwa i odpowiedzialności cywilnej związanej z ich użytkowaniem. Zgodnie z artykułem 209 Ustawy Prawo Lotnicze, każdy, kto wykonuje loty bezzałogowym statkiem powietrznym o maksymalnej masie startowej (MTOW) nie większej niż 25 kg na terenie Polski, zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na minimalną gwarantowaną sumę ubezpieczenia. OC w Ergo Hestii może zostać zawarte na podstawie obowiązkowej polisy dla użytkowników dronów lub jako ubezpieczenie nadwyżkowe ponad wymaganą Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. sumę ubezpieczenia. Zakres ochrony w OC, poza tradycyjnymi lotami VLOS (loty wykonywane w zasięgu wzroku), może zostać rozszerzony o loty BVLOS (loty wykonywane poza zasięgiem wzroku operatora).

Z kolei Aerocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem, obejmującym nagłe, niespodziewane i niezależne od woli ubezpieczającego i ubezpieczonego szkody całkowite oraz częściowe w ubezpieczonym dronie powstałe podczas lotów VLOS. Dodatkowo w ramach AeC ochroną mogą być objęte loty BVLOS i loty nocne oraz szkody powstałe wskutek wypadku komunikacyjnego lub kolizji podczas transportu drona. Dobrowolna polisa oferowana jest razem z OC, przy czym to ostatnie może być wykupione oddzielnie.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Ergo Hestia)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.