Aktualności

Davos: High tech umożliwi powszechny dostęp do opieki medycznej

Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Grupa PZU we współpracy z Financial Times Live zorganizowała wydarzenie specjalne – „FT-PZU Spotlight on Global Access to Healthcare”. Jego celem była próba odpowiedzi na pytania – jak w obliczu niezwykle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii może kształtować się przyszłość światowego rynku usług medycznych; wprowadzenie jakich zmian jest niezbędne dla poprawy jakości i efektywności systemów ochrony zdrowia oraz jakie kroki należy podjąć, by dostęp do specjalistycznej opieki medycznej stał się powszechny.

W wydarzeniu  wzięli udział przedstawiciele innowacyjnych przedsiębiorstw, ośrodków naukowo-badawczych oraz organizacji pozarządowych o zasięgu globalnym, działających w sektorze ochrony zdrowia. Konferencję odbywającą się w Domu Polskim w Davos otworzyło wystąpienie Pawła Surówki, prezesa PZU SA. Podkreślił on w nim, jak ważna dla rozwoju zakładu jest działalność w zakresie ochrony zdrowia.

– Działalność związana z rozwojem usług medycznych jest jednym z najważniejszych obszarów wzrostu Grupy PZU. Jako największa instytucja finansowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej staramy się zadbać o bezpieczeństwo naszych klientów nie tylko w zakresie ich finansów, lecz także zapewnić im dostęp do najwyższej jakości opieki zdrowotnej. Obecnie w ramach Grupy PZU przeprowadzamy testy wielu innowacyjnych projektów, dlatego też chcieliśmy zaprosić do dyskusji najwybitniejszych światowych ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia, którzy pomogliby nam wskazać rozwiązania mogące mieć najbardziej pozytywny wpływ na poprawę dostępności usług medycznych w Polsce – powiedział Paweł Surówka. Dodał, że zastosowanie nowych technologii w ochronie zdrowia ma na celu zredukowanie nierówności w dostępie do opieki medycznej, które są nieodłączną częścią systemu w związku z nieefektywną dystrybucją zasobów.

W przemówieniu wprowadzającym do dyskusji na temat przyszłości opieki medycznej Andrew Thompson, współzałożyciel oraz prezes Proteus Digital Health, a także specjalista w dziedzinie nowoczesnej farmakologii wykorzystującej mikrochipy oraz rozwiązania mobilne w diagnostyce i leczeniu chorób przewlekłych, podkreślił, że jesteśmy obecnie świadkami największej przemiany technologicznej w dziejach medycyny.

- Ochrona zdrowia przyszłości powinna być globalna, dostępna w 90% z domu, oparta o nowoczesne technologie, digitalizację, dbałości o zdrowie i prewencję oraz wykorzystująca analizę danych – powiedział mówca. – Zapewnienie dostępności usług medycznych w skali globalnej wymaga fundamentalnej zmiany, której kluczowym elementem jest rozwój nowych technologii. W perspektywie najbliższych kilku lat w obszarze ochrony zdrowia technologia dostarczy nam rozwiązania, których dzisiaj nie jesteśmy jeszcze sobie w stanie wyobrazić. Jednym z czynników odgrywających w tym zakresie kluczową rolę będzie dynamiczny rozwój mobilnego internetu, który ma ogromny potencjał, by stać się akceleratorem przemian w obszarze opieki medycznej, podobnie jak w przeszłości stało się to w przypadku elektryczności – dodał.

W trakcie wydarzenia odbyła się także debata ekspertów moderowana przez Davida Crowa, dziennikarza „Financial Times”, w której udział wzięli Paweł Surówka, Andrew Thompson, Stephen Klasko, rektor Uniwersytetu Thomasa Jeffersona i prezes Jefferson Health, Peter Lee, wiceprezes Microsoft Healthcare oraz Githinji Gitahi, prezes organizacji Amref Health Africa. – Jeśli nie zmienimy podejścia do Health Tech, nowoczesne usługi staną się niedostępne dla ubogich ludzi – podkreślił ten ostatni.

Jak zaznaczył Stephen Klasko, dla dalszego rozwoju medycyny istotne są trzy kluczowe aspekty.

– Sektor ochrony zdrowia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych gałęzi gospodarki, będzie dążył do digitalizacji oraz globalizacji. Co także istotne, musimy zdecydować, za jakie obszary opieki medycznej i kompetencje będą odpowiedzialni ludzie, a za jakie roboty – podkreślił Stephen Klasko. – Komputery zawsze będą „mądrzejsze” od lekarzy, ale nigdy nie będą posiadały ich wiedzy. Musimy zastanowić się, jak kształtować ludzi, by byli lepszymi ludźmi, nie by byli lepszymi robotami niż same roboty – dodał.

Stephen Klasko wskazał też na inne współczesne wyzwanie.
- Styl życia, żywność oraz podstawowa świadomość zdrowotna – musimy zacząć tworzyć globalną politykę odnoszącą się do tych zagadnień – zaakcentował,
Peter Lee, wiceprezes Microsoft Healthcare oraz ekspert w dziedzinie zastosowania technologii komputerowych i rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, podkreślił, w jak przełomowym momencie dla dalszego rozwoju usług medycznych obecnie się znajdujemy.

– Nigdy wcześniej, w całej historii ludzkości, nie tworzyliśmy technologii, która posiadałaby tak ogromny potencjał demokratyzacji dostępu do usług medycznych. W mojej opinii dyskusja, którą tutaj dzisiaj prowadzimy, jest niezwykle istotna dla świata i nie mogłaby odbywać się w bardziej odpowiednim momencie – zaznaczył Peter Lee.

„FT-PZU Spotlight on Global Access to Healthcare” było jedną z inicjatyw zorganizowanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w ramach aktywności realizowanych w Domu Polskim w Davos, którego powstanie jest rezultatem wspólnych działań PZU oraz Banku Pekao. Stanowiło ono kolejny element kampanii #PolandCanDoNation.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PZU, Twitter)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.