Vienna Insurance Group kontynuuje proces konsolidacji polskiego biznesu. Po analizie sytuacji na naszym rynku ubezpieczeniowym grupa podjęła decyzję o połączeniu Compensy TUnŻ i Polisy-Życie.
- Fuzja doprowadzi do stworzenia większego podmiotu, plasującego się w gronie 10 największych towarzystw ubezpieczeń na życie w Polsce, który łatwiej sprosta zaostrzającej się konkurencji, a także skutecznie stawi czoła wyzwaniom regulacyjnym – powiedział Franz Fuchs, dyrektor generalny VIG Polska.
VIG planuje, że do połączenia obu spółek dojdzie w 2018 roku, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Połączona spółka będzie funkcjonować pod marką Compensa i skoncentruje się na rozwoju produktów ochronnych ze składką jednorazową i regularną.
Nowa spółka dystrybucyjnaFuzja obu towarzystw nie oznacza jednak, że marka Polisa-Życie zniknie z polskiego rynku ubezpieczeń. VIG zdecydowała o powołaniu odrębnej spółki Polisa Życie Ubezpieczenia sp. z o.o., której zadaniem będzie zarządzanie i dalszy rozwój istniejącej sieci sprzedaży zakładu.
Planowane połączenie obu spółek to nie pierwsza fuzja w historii działalności VIG w Polsce. W 2015 roku połączyły się majątkowe spółki Compensy i Benefii. Rok wcześniej ten sam los spotkał towarzystwa życiowe działające pod wspomnianymi markami. W 2012 r. została sfinalizowana fuzja dwóch majątkowych towarzystw ubezpieczeń VIG Polska: InterRisk i Polskiego Związku Motorowego (PZM). W tym samym roku grupa przejęła też Polisę-Życie.
Obecnie biznes życiowy VIG w naszym kraju liczy trzy towarzystwa: Compensa TUnŻ, Polisa-Życie oraz Vienna Life. Łączny przypis składki całej trójki za rok 2016 wyniósł 1,5 mld zł, co zapewniło VIG czwartą pozycję na rynku.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl