Aktualności

CFO PZU SA o wynikach i przyszłości spółki

23 maja na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) odbył się czat inwestorski z Grupą PZU*, podczas którego na pytania inwestorów odpowiadał Sebastian Klimek, członek zarządu PZU SA, CFO (Chief Financial Officer, dyrektor finansowy). Menadżer odniósł się do wyników spółki za I kwartał 2016 r. oraz zdradził garść szczegółów dotyczących m.in. nowej strategii zakładu.

Sebastian Klimek pozytywnie ocenił wyniki I kwartału. Tłumaczył, że pomimo jednorazowych zdarzeń związanych z wypłatami w ubezpieczeniach rolnych i trudną sytuacją na rynkach kapitałowych zakładowi udało się utrzymać wysoką dyscyplinę kosztową, a jednocześnie zwiększyć zbiór składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wskazał też na dobre wyniki Grupy PZU na rynkach zagranicznych: pod względem wielkości składki przypisanej w „majątku” firma jest liderem na Litwie oraz Łotwie.

Zauważył też, że w I kw., pomimo silnej konkurencji cenowej na obu rynkach, zakład istotnie poprawił rentowność. Sebastian Klimek przypomniał, że w I kwartale 2016 roku składka przypisana z działalności zagranicznej wyniosła 331 mln zł i stanowiła około 7% przypisu Grupy PZU. Uchylił się jednak od odpowiedzi na pytanie o ewentualne zagraniczne akwizycje w 2016 r., wskazując jedynie, że „zgodnie ze wstępnymi założeniami strategii chcemy, aby do 2020 roku przychody PZU z działalności zagranicznej stanowiły 20% przychodów skonsolidowanych”. Podobnie postąpił w przypadku pytania o wielkość środków na inwestycje, podkreślając, że na koniec ub.r. wskaźnik nadwyżki kapitałowej ubezpieczyciela był istotnie wyższy niż założenia zarządu i że nadprogramowe środki mogą być zużyte na rozwój, w tym m.in. poprzez akwizycje.

Nowa strategia wraz z wynikami półroczaCFO PZU SA potwierdził też, że efekty prac nad nową strategią zostaną przedstawione najpóźniej wraz z wynikami za pierwsze półrocze 2016 r. W nowych planach strategicznych mają zostać uwzględnione takie kwestie, jak m.in. konsolidacja rynku bankowego, umocnienie pozycji lokacyjnej zakładu i postawienie na prywatny segment zdrowotny. A propos tego ostatniego menadżer ujawnił, iż obecnie w PZU trwają prace nad rozwojem PZU Zdrowie, tak aby jego przychody w perspektywie 2020 roku przekroczyły 1 mld złotych. Dodał, że aktualnie ze względu na inwestycje w tym obszarze rentowność pozostaje na poziomie jednocyfrowym.
Prognozy i plany na przyszłośćSebastian Klimek pokusił się też o prognozę dotyczącą tempa rozwoju polskiego rynku ubezpieczeń w najbliższych latach. Jego zdaniem, w tym roku widoczne jest odbicie na rynku majątkowym po trwającym około 4 lat trendzie spadkowym w taryfach w OC i AC. Dlatego w opinii członka zarządu PZU SA „rynek majątkowy może urosnąć dwucyfrowo”. CFO ubezpieczyciela uważa także, iż wojna cenowa w „komunikacji” została zakończona. Dodał, że PZU nie musi gwałtownie podnosić taryf i robi to stopniowo. Klimek podkreślił, że zakład chciałby być „bardziej innowacyjny w zarządzaniu cenami”, i dlatego chce zaproponować klientom rozwiązania cenowe lepiej dopasowane do poszczególnych ryzyk.

Odnosząc się natomiast do pytania o termin, skutki dla działalności i koszty przekształcenia spółki w holding czy konglomerat, stwierdził, że coś więcej na ten temat będzie mógł powiedzieć „bliżej końca roku”.

***

Wyniki Grupy PZU za I kwartał 2016 roku zostały szczegółowo omówione w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 21 z datą wydawniczą 24 maja.

*Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) „Czat inwestorski: Omówienie wyników PZU SA za I kwartał 2016 r.”:
http://www.sii.org.pl/10294/aktualnosci/czat-inwestorski/czat-inwestorski-omowienie-wynikow-pzu-sa-za-i-kwartal-2016-r.html#ak10294
AM, news@gu.com.pl
(źródło: gu.com.pl)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.