Aktualności

Centra usługowe towarzystw ubezpieczeniowych muszą płacić VAT

Koszty działalności ubezpieczeniowej wkrótce mogą wzrosnąć. To efekt niekorzystnej dla podatników interpretacji w obszarze VAT, przedstawionej w opinii Rzecznik Generalnej w sprawie C-605/15 (Aviva). Konieczność opodatkowania VAT usług świadczonych w ramach grup towarzystw ubezpieczeniowych może przyczynić się do obniżenia marżowości na rynku ubezpieczeń i w konsekwencji podwyższenia cen dla konsumentów. Opisana kwestia w dużym stopniu zmniejsza korzyści wynikające z outsourcingu usług pomocniczych dla podstawowej działalności prowadzonej przez spółki działające na rynku ubezpieczeniowym do wyspecjalizowanych podmiotów tworzonych w ramach grup kapitałowych – komentują Jacek Łabanowski, Małgorzata Kucewicz, Łukasz Groń, EY.

1 marca 2017 r. Rzecznik Generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Juliane Kokott przedstawiła opinię w sprawie C-605/15 – Minister Finansów przeciwko Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. w Warszawie – w odpowiedzi na wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Naczelny Sąd Administracyjny.

W wydanej Opinii Rzecznik Generalna stwierdziła, że wynikające z art. 132 ust. 1 lit. f) Dyrektywy VAT (art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT) zwolnienie usług świadczonych w ramach niezależnej grupy osób nie powinno mieć zastosowania do usług świadczonych na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych.

Opinia przekłada się na niezwykle istotną dla uczestników rynku finansowego kwestię modelowania rozliczeń podatkowych związanych z nabywaniem usług pomocniczych – niezbędnych do prowadzenia działalności ubezpieczeniowej – takich jak call center, obsługa procesu likwidacji szkód, IT, procesy finansowo-księgowe.

AUTORZY:
Jacek Łabanowski – Dyrektor w Zespole Doradztwa dla Sektora Finansowego w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Małgorzata Kucewicz – Menedżer w Zespole Podatków Korporacyjnych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Łukasz Groń – Starszy konsultant w Zespole Podatków Korporacyjnych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Cały artykuł ekspertów EY dla „Gazety Ubezpieczeniowej” zostanie opublikowany w „GU” nr 11 z datą wydawniczą 14 marca.
(am)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.