Aktualności

CBŚP rozbiło kolejną grupę przestępczą

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) w Warszawie zatrzymali czterech rzeczoznawców dużego ubezpieczyciela. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w oszustwach i poświadczeniach nieprawdy. To kolejna w ciągu roku sprawa, w której CBŚP zatrzymuje pod zarzutem oszustwa ubezpieczeniowego osoby z firmy asekuracyjnej.

Jak podała rzeczniczka prasowa komendanta CBŚP, komisarz Agnieszka Hamelusz, czwórka zatrzymanych w toku prowadzonych przez siebie 62 postępowań likwidacyjnych z AC i OC wprowadziła w błąd osoby odpowiedzialne za wypłaty, poświadczając niezgodnie z faktami zasadność prawidłowość wyliczeń szkód komunikacyjnych. W efekcie rzeczoznawcy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 855 tys. zł.

„Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczy lat 2000-2005. W tym czasie w Warszawie doszło do kilkuset zdarzeń będących podstawą wypłat z tytułu umów ubezpieczeń komunikacyjnych poprzez fikcyjne kolizje drogowe, sporządzanie przez uczestników kolizji fałszywych oświadczeń co do ich przebiegu. Oświadczenia były przedkładane przy zgłaszaniu szkód komunikacyjnych i służyły do wprowadzania w błąd pracowników towarzystw ubezpieczeniowych i stanowiły podstawę wszczęcia postępowań odszkodowawczych i wypłat nienależnych odszkodowań z tytułu zdarzeń ubezpieczeniowych. Proceder polegał też na innych zabiegach zmierzających do wyłudzeń mienia znacznej wartości na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych” – podała kom. Hamelusz.

Fikcyjne stłuczkiZ przekazanych przez nią informacji wynika ponadto, że według ustaleń policjantów, członkowie grupy przestępczej i ich współpracownicy oszukiwali ubezpieczycieli, zgłaszając fikcyjne kolizje pojazdów. Na potrzeby zgłoszeń auta były preparowane – montowano w nich wielokrotnie wykorzystywane uszkodzone części pochodzących z innych pojazdów oraz dokonywano stłuczek na terenie warsztatów samochodowych.

Dotychczas zarzuty m.in. oszustw i poświadczenia nieprawdy usłyszało 26 osób. Zatrzymanym rzeczoznawcom, wobec których zastosowano poręczenia majątkowe i dozory policji, za udział w oszustwach i poświadczeniach nieprawdy grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

To nie pierwsza sprawaWarto przypomnieć, że niemal rok temu policjanci z Biura rozbili grupę przestępczą z Poznania i Wrocławia wyłudzającą prowizje od ubezpieczycieli. Wśród podejrzanych znalazła się także osoba z firmy ubezpieczeniowej – dyrektor centrali dużego towarzystwa, której przedstawiono zarzut przyjęcia znacznej łapówki.

Grupa specjalizowała się w wyłudzaniu prowizji od zawartych umów ubezpieczeń na życie i inwestycyjnych. Proceder polegał na masowym oferowaniu produktów ubezpieczeniowych studentom, bezrobotnym i innym osobom niemającym stałego źródła dochodu. Osoby fikcyjnie zobowiązywały się do wieloletniego płacenia składek. Ujawniono również przypadki fałszowania podpisów klientów na polisach. Podejrzani, w celu wyłudzenia wysokich prowizji, sami opłacali składki nawet przez kilka miesięcy. Wysokość składek miesięcznych wynosiła od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych z tytułu jednej polisy. Organizatorzy przestępczego przedsięwzięcia wyłudzili od kilku ubezpieczycieli prowizje w łącznej wysokości ponad 24 mln zł.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: CBŚP, gu.com.pl)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.