Aktualności

Bruksela: Podatek bankowy pod lupą Komisji Europejskiej

Funkcjonujący od niedawna podatek od aktywów niektórych instytucji finansowych (podatek bankowy) wzbudził zainteresowanie Komisji Europejskiej. KE sprawdza obecnie, czy ustawa wprowadzająca daninę była na pewno zgodna z unijnymi regułami.

Przepisy wprowadzające podatek bankowy, któremu podlegają m.in. krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, a także oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, weszły w życie 1 lutego tego roku. Regulacje przewidują, że objęte opodatkowaniem podmioty płacą 0,0366% miesięcznie (0,44% rocznie) nadwyżki sumy wartości aktywów podatnika, wynikającą z zestawienia obrotów i sald w rozumieniu ustawy o rachunkowości ponad określoną kwotę. W przypadku firm ubezpieczeniowych oraz reasekuracyjnych próg ten wynosi 2 mld zł.

Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości. Jak podano w cytowanej przez portal stooq.pl depeszy PAP*, z informacji uzyskanych od źródeł unijnych przez agencję wynika, że KE sprawdza (na razie nieoficjalnie), czy zapisy takie nie stanowią zakazanej przez UE formy pomocy publicznej (chodzi o nierówne traktowanie podmiotów na rynku). Zwolnienie podatkowe czy zmniejszenie wymiaru podatku może być uznane przez KE za sprzeczne z regułami UE. Służby prasowe Komisji poinformowały PAP, że na pierwszy rzut oka wydaje się, że podatek bankowy jest podatkiem bezpośrednim, który nie wprowadza dyskryminacji między polskimi i unijnymi przedsiębiorstwami. Źródło agencji przekazało też, że „w tej chwili nie możemy przesądzić, czy będzie postępowanie dochodzeniowe w tej sprawie”. Do Komisji nie wpłynęła żadna skarga na przyjęte przez Sejm przepisy.

Więcej:
3 marca, stooq.pl, PAP „Źródła unijne: KE przygląda się podatkowi bankowemu”:
http://stooq.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: stooq.pl, PAP, gu.com.pl)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.