Aktualności

Biznes zdrowotny PZU na ścieżce rozwoju

W ubiegłym roku łączne przychody w biznesie zdrowotnym Grupy PZU oraz z ubezpieczeń zdrowotnych uplasowały się na poziomie niemal identycznym z wcześniej założonym. Taki rezultat daje zakładowi nadzieję, że uda mu się zrealizować cel założony w przyjętej w 2016 r. „Strategii PZU 2020”.

W opartej o dane uzyskane w PZU odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ubiegłoroczne przychody spółek medycznych PZU wyniosły ok. 145 mln zł, natomiast przychody z ubezpieczeń zdrowotnych ok. 212 mln zł – podał stooq.pl za PAP. Resort zwrócił uwagę, że w 2014 r. przychody te wyniosły odpowiednio ok. 76 mln zł i ok. 105 mln zł. Natomiast liczba osób ubezpieczonych w ramach polis zdrowotnych zwiększyła się z 0,8 mln w 2014 r. do 1,3 mln w 2016 r.

MR wyjaśniło, że ubezpieczyciel zawdzięcza wzrost akwizycjom dokonanym w dwóch ostatnich latach. W grudniu 2016 roku PZU Zdrowie nabyła dwie placówki medyczne – kielecki Artimed NZOZ i radomski Polmedic. Wcześniej firma przejęła przychodnie między innymi w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Opolu, Płocku, Włocławku, Częstochowie czy Jaworznie (m.in. CM Gamma, Medicus, Orlen Medica, Prof-Med i Elvita). Planowane wydatki na akwizycje placówek medycznych do końca 2020 roku szacowane są na 300 mln zł. Warto też dodać, że w listopadzie ub.r. zakład otworzył w Katowicach pierwszą jednostkę w pełnym wzornictwie sygnowanym znakiem PZU Zdrowie i planuje budowę kolejnych własnych placówek w największych miastach Polski. Docelowo spółka chce mieć 40 takich jednostek.

„Strategia PZU 2020” zakłada wzrost przychodów PZU Zdrowie z 260 mln zł w 2015 r. do 1 mld zł w 2020 r. Łączny poziom ubiegłorocznych przychodów – ok. 357 mln zł – wskazuje, że ubezpieczyciel jest na dobrej drodze do osiągnięcia założonego celu. W kwietniu 2016 roku, podczas oficjalnej prezentacji planów rozwoju PZU Zdrowie (jeszcze przed upublicznieniem strategii) prezes spółki Paweł Kacprzyk ujawnił, że plan na ub.r. zakłada osiągnięcie 360 mln zł przychodów.

Z kolei 1,3 mln osób ubezpieczonych w ramach polis zdrowotnych PZU na koniec ub.r. oznacza, że zakład jest potentatem tego segmentu produktów ochronnych. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń*, na dzień 30 czerwca 2016 roku liczba Polaków objętych ochroną w ramach prywatnych polis wynosiła 1,67 mln osób. Przy średnim rocznym wzroście liczby ubezpieczonych wynoszącym ok. 25% może to oznaczać, że zakład kontroluje nawet dwie trzecie rynku.

Resort rozwoju podał również, że Grupa PZU poszukuje możliwości zagranicznych akwizycji spółek ubezpieczeniowych „o znacznym udziale rynkowym i charakterystyce umożliwiającej tworzenie wartości dodanej oraz podmiotów o dużym potencjale rozwoju”. MR przypomniało również, że po nabyciu Pekao zrealizowane zostaną założone w strategii PZU plany budowy grupy bankowej, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami o wartości ponad 140 mld zł. Dlatego zakład nie przewiduje akwizycji, ale wesprze Alior Bank, jeśli pojawią się atrakcyjne podmioty do przejęcia.

*http://stooq.pl/...
http://stooq.pl/...
**https://piu.org.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.