Liczba polis opartych na telematyce osiągnęła prawie milion i wyniosła 975 tys. do końca 2017 r. – podało w raporcie Stowarzyszenie Brytyjskich Brokerów Ubezpieczeniowych (BIBA).
Raport BIBA zawiera informacje pochodzące od wiodących marek telematycznych w Wlk. Brytanii. Według pozyskanych danych liczba polis live wzrosła o prawie 30% w stosunku do ich liczby z 2016 r. – Fantastycznie jest przekonać się, jak pozytywny skutek przynosi technologia – powiedział Graeme Trudgill, dyrektor wykonawczy BIBA cytowany przez Insurance Journal. – Wysoki odsetek polis telematycznych jest kupowany przez młodych kierowców, którzy naprawdę korzystają na informacji zwrotnej na temat ich stylu jazdy, jakiej udzielają im te urządzenia i zyskują większą kontrolę nad swoją składką. Teraz prawie milion użytkowników dróg będzie miało informacje pomagające im jeździć bezpieczniej.
Dane zrzeszonej w BIBA firmy Marmalade, specjalizującej się w ubezpieczeniach telematycznych dla młodych kierowców, świadczą o wpływie tego typu polis na bezpieczeństwo na drodze. Telematyczni klienci Marmalade są trzy razy bardziej bezpieczni niż przeciętny brytyjski kierowca: w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od uzyskania prawa jazdy wypadek miał tylko jeden na 15 w porównaniu do jednego na pięciu – wynika ze statystyki Marmalade polis New Driver Insurance w okresie od kwietnia 2016 do marca 2017 r.
„Analizy LexisNexis Risk Solutions potwierdzają korzyści dla bezpieczeństwa płynące z telematyki. Wynika z nich, że ubezpieczenia telematyczne zrobiły więcej dla ograniczenia ryzyka wypadku niż jakakolwiek inna inicjatywa na rzecz bezpieczeństwa skierowana do rynku młodych kierowców” – czytamy w raporcie BIBA.
Od 2011 r. liczba ofiar wypadków drogowych wśród kierowców w wieku 17–19 lat zmalała o 31,07%, w porównaniu z 11,06% dla całej populacji kierowców, co można przypisać wzrostowi penetracji ubezpieczeń telematycznych.
Dostępność i łatwość użytkowania urządzeń jest kluczowa dla upowszechnienia się ubezpieczeń opartych na telematyce. BIBA podkreśla również zmiany technologiczne. Podczas gdy „czarna skrzynka” w dalszym ciągu współpracuje z większością polis telematycznych (aż 90%), dane BIBA wskazują również na korzystanie z aplikacji i urządzeń diagnostycznych (onboard diagnostics, OBD) związanych z 10% polis telematycznych.
– Poprawa bezpieczeństwa drogowego, jaką zapewnia telematyka, jest absolutnie niezaprzeczalna i skoro dzięki insurtechowi staje się ona dostępniejsza, powinno się zachęcać do jej stosowania – podsumował Trudgill.
Wcześniejsza analiza przeprowadzona przez ubezpieczyciela Ageas i brytyjską Fundację Bezpieczeństwa Drogowego wykazała, że wzrost liczby takich polis przyniesie Skarbowi w ciągu siedmiu lat oszczędność 212 mln funtów wskutek zmniejszenia wypadkowości ze skutkiem śmiertelnym lub poważnym uszkodzeniem ciała. Z tego względu BIBA apeluje o zerową stawkę podatku od składek ubezpieczeniowych dla polis opartych na telematyce nabywanych przez osoby poniżej 25. roku życia.
AC, am