Aktualności

Bancassurance: Zmiana trendu czy chwilowa poprawa?

Na przestrzeni ostatnich lat udział sektora bancassurance w wynikach rynku ubezpieczeń kurczył się z kwartału na kwartał. Raport Polskiej Izby Ubezpieczeń podsumowujący pierwszy kwartał tego roku w kanale bankowym sygnalizuje, że być może najgorsze jest już za nim. Z drugiej strony nie można też wykluczyć, że przerwanie negatywnego trendu może mieć jedynie chwilowe.

Z raportu PIU wynika, że na koniec marca tego roku przychody z bancassurance uplasowały się na poziomie 2,47 mld zł*. Był to rezultat nieco lepszy od odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to przypis składki w kanale bankowym uplasował się na poziomie 2,33 mld zł. Poprawa rezultatu sprzedażowego jest w głównej mierze zasługą odwrócenia tendencji spadkowej w bancassurance życiowym (pytanie, czy jest to jednorazowy „wyskok”, czy też początek stałego trendu), gdyż bancassurance majątkowe osiągnęło najsłabszy wynik od kilku lat.

Rynek życiowyZ raportu PIU wynika, że na koniec marca tego roku przychody działu I z kanału bankowego uplasowały się na poziomie 2,1 mld zł*. Oznacza to, że udział bancassurance życiowego w wyniku całego działu I (6,2 mld zł) uplasował się na poziomie 33,8%.

***

*W raporcie uwzględnione zostały wyniki 23 towarzystw życiowych, kontrolujących na koniec I kwartału 2017 roku 97,3% przypisu działu I, oraz 21 towarzystw majątkowych, odpowiadających za 88,9% wyniku sprzedażowego działu II.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 29 z datą wydawniczą 19 lipca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.