Aktualności

Bacca oszacuje ryzyko w oparciu o scoring kredytowy

Firma Bacca, znana dotychczas z wdrożenia miesięcznych płatności ratalnych za ubezpieczenie w ubezpieczeniach, uruchomiła nową usługę – Bacca Risk Index. W ramach BRI będzie wspierać zakłady w procesie oceny ryzyka w ubezpieczeniach komunikacyjnych, dostarczając wskaźnik bazujący na informacjach o historii płatniczej kierowcy.

- Opieranie kalkulacji składki na standardowych parametrach daje standardowe wyniki. Dopiero sięgnięcie po nowe informacje pozwoli zakładom ubezpieczeń na zaoferowanie klientom bardziej dopasowanej usługi i ceny – uważa Cezary Świerszcz, prezes Bacca. – Oczywiście, sięganie po nowe informacje musi być wygodne i łatwe do wdrożenia. Dlatego stworzyliśmy Bacca Risk Index – dodaje.

Wyniki wielu badań potwierdzają istnienie związku pomiędzy ryzykiem ubezpieczeniowym w „komunikacji” a ryzykiem kredytowym, jak np. badanie UFG i BIK przeprowadzone w 2014 roku. Osoby mające problemy z regularną spłatą swoich zobowiązań finansowych znacznie częściej powodują wypadki.

- Gdyby w momencie obliczania składki towarzystwo ubezpieczeniowe posiadało całościową analizę informacji o historii płatniczej klienta, to mogłoby lepiej wycenić ryzyko, jakie niesie zawarcie z nim umowy ubezpieczeniowej, a klient, który posiada pozytywną historię kredytową, cieszyłby się z dodatkowej zniżki np. polisy OC – twierdzi Cezary Świerszcz.

Analiza historii płatniczej na potrzeby ubezpieczeń jest praktyką na rynkach rozwiniętych. Ponad 90% amerykańskich ubezpieczycieli korzysta ze scoringu kredytowego do oceny ryzyka powstania szkód komunikacyjnych (Car Insurance & Your Credit, credit.com 2014).

Badania klientów przeprowadzone w lutym 2016 roku przez instytut badawczy IBRIS na zlecenie Bacca wskazują, że 52% kierowców poddałoby się ocenie kredytowej, gdyby mogli skorzystać z miesięcznych składek i ewentualnych zniżek w składce za dobrą historię kredytową (dla 22% takich ruch byłby bardzo prawdopodobny, dla 30% raczej prawdopodobny). Z drugiej jednak strony dla 45% podjęcie takiej decyzji byłoby nieprawdopodobne (28% zdecydowanie, 17% raczej)

BRI pozwala zróżnicować cenę ubezpieczenia w oparciu o prawdziwe, wieloletnie dane o kliencie i zidentyfikować ryzyko spowodowania wypadku u danego kierowcy. Bacca agreguje szereg źródeł danych o historii płatniczej klienta: bazy biur informacji gospodarczych, baza i scoring kredytowy BIK, baza Bacca, baza danego ubezpieczyciela oraz inne dostępne dane wskazujące na rzetelność płatniczą klienta. Następnie przetwarza dane w jeden zintegrowany wskaźnik. Bacca Risk Index przyjmuje wartości od 1 do 100, co ułatwia jego interpretację i umożliwia wplecenie w tradycyjną kalkulację bonus malus. Ubezpieczyciel otrzymuje BRI online w trakcie trwania standardowej kwotacji składki, dzięki czemu proces z punktu widzenia klienta i pośrednika nie ulega wydłużeniu. Zgromadzenie danych jest uzależnione od zgody klienta, której pozyskaniem zajmuje się Bacca oraz ponosi odpowiedzialność za ich zebranie i weryfikację.

- BRI jest samodzielną usługą, ale może być oferowana również z obsługą płatności ratalnych za ubezpieczenia. Miesięczne raty są dobrym argumentem skłaniającym klienta do wyrażenia zgody na obliczenie BRI – twierdzi Cezary Świerszcz.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.