Aktualności

AXA przejmuje Liberty Ubezpieczenia

AXA wzmacnia swoją pozycję w Polsce. Po ubiegłorocznym zakupie BRE Ubezpieczenia (od niedawna AXA Ubezpieczenia) francuski ubezpieczyciel ogłosił przejęcie Liberty Ubezpieczenia.

- Liberty Ubezpieczenia świetnie pasuje do naszej strategii zyskownego rozwoju w Polsce. To firma z kulturą opartą na przedsiębiorczości, bardzo podobną do naszej. Oferta ubezpieczeń majątkowych oraz kanały sprzedaży naszych firm doskonale się uzupełniają. Razem nie tylko zyskalibyśmy pozycję lidera na rynku ubezpieczeń direct, ale mielibyśmy szansę na znaczne zwiększenie skali i zakresu działalności w całym segmencie ubezpieczeń majątkowych – podkreślił Michał Kwieciński, szef Grupy AXA w Polsce.

- Liberty International określiło nową strategię konkurowania bazującą na możliwościach osiągania wzrostu i rentowności poprzez konkurencyjną skalę. Liberty Ubezpieczenia rozpoczęło działalność w 2007 roku jako firma oferująca ubezpieczenia komunikacyjne, rozwijając się w kierunku wielokanałowej działalności operacyjnej. Po strategicznym przeanalizowaniu możliwości naszego wewnętrznego i zewnętrznego wzrostu na polskim rynku doszliśmy do wniosku, że firma zyska więcej na synergii z AXA w Polsce, a sprzedaż zapewni firmie oraz jej klientom i pracownikom dobrą przyszłość – powiedział Luis Bonell, prezes Liberty International.

Jak podała AXA, kwota zakupu LU wyniesie 92,3 mln zł powiększone o wartość aktywów netto na dzień zamknięcia transakcji. Dzięki przejęciu towarzystwa Francuzi znacząco wzmocnią swoją pozycję w Polsce, która jest dla firmy jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Europie Środowej i Wschodniej. Jest to również kolejny krok na drodze realizacji strategii dalszej dywersyfikacji kanałów sprzedaży i poszerzania oferty ubezpieczeń
Przejęcie Liberty Ubezpieczenia pozwoliłoby AXA na zwiększenie udziału w polskim rynku majątkowym z obecnych 3,2% do 4,4% . A według niedawno opublikowanego „Biuletynu Kwartalnego. Rynek ubezpieczeń 3/2015” autorstwa Komisji Nadzoru Finansowego, taki rezultat zapewniłby AXA piąte miejsce w sektorze non-life pod względem wielkości przypisu składki brutto. Ubezpieczyciela wyprzedzałaby jedynie „wielka czwórka” działu II, czyli PZU SA, STU Ergo Hestia, TUiR Warta i TUiR Allianz Polska.

Przejęcie Liberty Ubezpieczenia jest kolejną akwizycją AXA na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Pod koniec września ubiegłego roku koncern ogłosił zakup 100% udziałów w BRE Ubezpieczenia (od 1 grudnia AXA Ubezpieczenia). Elementem towarzyszącym tej transakcji było rozpoczęcie strategicznej współpracy z mBankiem (zainaugurowano ją w marcu 2015 roku).

Finalizacja transakcji uzależniona jest od zwyczajowych warunków jej zamknięcia, łącznie z uzyskaniem zgody organów regulacyjnych. AXA przewiduje, że będzie to miało miejsce przed końcem trzeciego kwartału 2016 r.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.