Aktualności

AXA: Pierwszy roczny zysk powyżej 6 mld euro

Stabilne dochody i zyski na rekordowym poziomie – to najważniejsze elementy podsumowania osiągnięć finansowych AXA uzyskanych w ubiegłym roku.

Z przedstawionego 22 lutego raportu francuskiego ubezpieczyciela wynika, że jego podstawowy zysk po raz pierwszy przekroczył barierę 6 mld euro (5,69 mld euro rok wcześniej, +6% r/r). AXA uzyskała identyczne, historyczne osiągnięcie w przypadku zysku netto (6,21 mld euro vs. 5,83 mld euro przed rokiem, +7% r/r). – Wszystkie główne obszary geograficzne przyczyniły się do tego osiągnięcia – podkreślił Thomas Buberl, CEO AXA.

Rekordowe zyski były w głównej mierze efektem znaczącego wzrostu skorygowanych wyników finansowych i znacznie niższych kosztów restrukturyzacji, częściowo zrównoważonych przez mniej korzystny wpływ operacji nadzwyczajnych i zaniechanych.

Przychody brutto AXA wyniosły 98,55 mld euro – o 2% mniej niż w 2016 roku (100,19 mld euro). Biznes życiowy wypracował rezultat na poziomie 49,91 mld euro (-3% r/r), zaś majątkowy osiągnął wynik wielkości 31,76 mld (+1% r/r). Najokazalej wypadł biznes zdrowotny. – Zdrowie było naszą najszybciej rozwijającą się linią biznesową w 2017 roku, której przychody (12,4 mld euro) i zyski (552 mln euro) wzrosły odpowiednio o 6% i 11% – dodał Thomas Buberl.

We wspomnianych wcześniej liniach biznesowych zysk wyniósł odpowiednio 3,29 mld euro (+9%) i 2,38 mld euro (-1% r/r). Nowa wartość biznesowa (APE) wzrosła rok do roku o 8%, do poziomu 2,79 mld euro (2,62 mld euro w poprzednim roku).

Wynik sektora zarządzania aktywami sięgnął 3,98 mld euro (+9% r/r), natomiast jego zysk zwiększył się o 32% r/r, do poziomu 540 mln euro.

Kapitał własny uplasował się na poziomie 69,6 mld euro, co oznacza spadek o 1 mld euro w stosunku do 2016 r. AXA tłumaczy, że spadek był w głównej mierze efektem niekorzystnych ruchów na rynku walutowym, dywidendy wypłaconej w 2017 r. oraz programu wykupu akcji, częściowo skompensowanego przez udział w dochodzie netto.

Wskaźnik Solvency II wyniósł 205%, co stanowiło wzrost o 8 punktów procentowych w stosunku do stanu z 31 grudnia 2016 r.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: AXA)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.