Aktualności

AXA: KNF odmówiła zatwierdzenia kandydatury Michała Kwiecińskiego

24 maja Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podjęła decyzje w sprawie przedstawionych jej kandydatur na stanowiska prezesów czterech towarzystw działających w Polsce. Dużym zaskoczeniem jest brak zgody KNF dla Michała Kwiecińskiego jako prezesa dwóch spółek ubezpieczeniowych AXA w Polsce.

W komunikacie KNF podała, że decyzja o odmowie zatwierdzenia powołania Kwiecińskiego na stanowiska prezesa zarządu AXA TUiR oraz AXA Ubezpieczenia TUiR została podjęta „ze względu na niespełnienie przesłanki, o której mowa w art. 48 ust 1 pkt. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, tj. dawania rękojmi prowadzenia spraw zakładu ubezpieczeń w sposób należyty”. Werdykt Komisji był niejednogłośny: za akceptacją, zgodnie z rekomendacją departamentu UKNF prowadzącego sprawę, głosował szef nadzoru Andrzej Jakubiak. Przeciw było czterech pozostałych członków Komisji: obaj wiceprzewodniczący oraz przedstawiciele prezydenta i resortu finansów.

„Przyjmujemy decyzję KNF. Rozważymy i poinformujemy niezwłocznie, jak dalej zarządzić sytuacją AXA w Polsce” – powiedział Jef Van In odpowiedzialny za działalność AXA w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w komentarzu zacytowanym na Twitterze przez Aleksandrę Leszczyńską, dyrektor komunikacji korporacyjnej i rzeczniczkę Grupy AXA w Polsce.

Komisja nie miała natomiast obiekcji wobec kandydatur Michała Krupińskiego na stanowisko prezesa zarządu PZU SA oraz Laurenta Convain na stanowisko prezesa zarządu Macif Życie TUW.

Skrócone biogramy:Michał Kwieciński dołączył do AXA w 2015 roku po 8,5 latach pracy w Liberty Mutual Insurance jako prezes na Polskę oraz dyrektor operacyjny regionu Emerging Europe i wiceprezes Liberty International. Od 1 września był odpowiedzialny za wszystkie linie biznesowe AXA w Polsce: biznes życiowy, emerytalny, inwestycyjny oraz majątkowy, w tym AXA Direct oraz BRE Ubezpieczenia.

Wcześniej pracował jako konsultant w McKinsey & Company i adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1991 roku ukończył na tym uniwersytecie matematykę, a następnie uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Marsylii i habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Michał Krupiński w latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 2008 do 2011 był członkiem rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Od 2011 r. pełnił funkcję prezesa zarządu Merrill Lynch Polska i szefa bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Posiada dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Zdobył z wyróżnieniem dyplom studiów eksperckich w zakresie ekonomii na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Ukończył program MBA na Columbia University Graduate School of Business, studiował także na Harvard University. Funkcję prezesa największego polskiego ubezpieczyciela pełni od 19 stycznia tego roku.

Laurent Convain jest związany z Macif Życie TUW od października 2005 roku. Wcześniej przez trzy lata pracował w banku BPH. Na stanowisko prezesa zarządu ubezpieczyciela został powołany 22 marca tego roku z mocą obowiązującą od 29 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.