Aktualności

Aon: Mapy Ryzyk 2018

Na świecie rośnie zagrożenie przemocą polityczną. Prawdopodobieństwo międzynarodowego konfliktu z zaangażowaniem głównych mocarstw jest najwyższe od czasów zimnej wojny. Wzrost ryzyka konfliktu zbrojnego w ciągu ostatniego roku nastąpił wskutek rosnącej geopolitycznej rywalizacji oraz słabości międzynarodowej dyplomacji – wynika z najnowszej „Mapy Ryzyk” autorstwa Aon.

Polska znalazła się wśród 17 krajów na świecie, w których wzrosło ryzyko przemocy politycznej. Taki wynik oznacza, że 2018 jest trzecim rokiem z rzędu, w którym więcej krajów doświadczyło wzrostu powyższego wskaźnika niż spadku (6). Autorzy raportu zwracają też uwagę, że choć sytuacja w Europie w porównaniu z innymi kontynentami zdaje się być stabilna, to jednak aż 9 krajów, których udziałem był wspomniany wzrost, lokuje się na Starym Kontynencie. Niewielkie ryzyko pojawiło się w krajach, w których dotychczas było ono znikome: w Czechach, na Słowacji, na Białorusi, w Finlandii czy w Norwegii. Aon podkreśla, że mimo to w Europie wciąż nie ma państwa, które cechowałoby się najwyższym stopniem ryzyka.

Według prognoz Aon na 2018 rok, 60% krajów jest narażonych na ryzyka związane z niepokojami społecznymi, 40% jest narażonych na ryzyka terrorystyczne i sabotaż, a 33% jest narażonych na powstania, wojnę oraz ryzyko zamachu stanu. Czterdzieści siedem krajów to obszary, które cechuje wysoki i bardzo wysoki poziom ryzyka – reprezentują one 22% wszystkich państw świata.

Polska jest obecnie w grupie 11 krajów Europy, w których ryzyko terroryzmu i przemocy politycznej zostało ocenione jako średnie (trzeci na pięć poziomów zagrożenia). W tej samej grupie znalazły się m.in. Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia czy Grecja. Do najbezpieczniejszych pod tym względem krajów europejskich (pierwszy poziom zagrożenia, czyli znikomy) należą m.in. Portugalia, Słowenia i Chorwacja. Na przeciwległym biegunie (czwarty poziom zagrożenia) plasują się: Ukraina oraz Bośnia i Hercegowina. W 19 krajach europejskich występuje drugi poziom zagrożenia (niski).

Liczba ataków terrorystycznych w krajach zachodnich podwoiła się w 2017 roku (z 96 w 2016 r. do 204 w 2017 r.), aczkolwiek liczba ofiar tych zdarzeń pozostała na niezmienionym poziomie. Jednocześnie wskutek działań ekstremistów lewicowych rośnie zagrożenie zniszczenia mienia i wystąpienia akcji sabotażowych. Liczba podpaleń w krajach zachodnich, których głównymi sprawcami byli anarchiści, podwoiła się w ub.r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Aon podkreśla, że żaden z ataków, który miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, nie niósł ze sobą ofiar śmiertelnych.

Branżą najbardziej zagrożoną terroryzmem jest turystyka. W 2017 r. doszło do przynajmniej 35 ataków na całym świecie, które były wycelowane w hotele, miejscowości i atrakcje turystyczne, nocne kluby oraz lotnictwo cywilne. Oznacza to, że branża turystyczna musi zarządzać ryzykiem spowodowanym rosnącym terroryzmem, gdyż jest ona atrakcyjnym celem dla organizacji terrorystycznych.

- Globalne otoczenie geopolityczne pozostaje niestabilne. Ma to swoje odzwierciedlenie w Mapach Ryzyk Aon 2018. Biorąc pod uwagę wzrost poziomu ryzyka i gwałtownie zmieniające się otoczenie, z czym muszą się mierzyć przedsiębiorstwa, kluczowe jest zrozumienie, w jaki sposób niestabilność polityczna wpływa na pracowników firmy, jej aktywa oraz łańcuchy dostaw. Firmy działające na rynkach międzynarodowych muszą mieć pewność, że dostępne są takie rozwiązania, które pozwolą im na ograniczanie i transfer ryzyka – podkreślił Mark Parker, Head of Property, Casualty and Crisis Management Aon Global Broking Centre.

- Warto zauważyć, że poziom ryzyka dla Polski został podniesiony przez analityków europejskich z poziomu niskiego do średniego. Główna przyczyna jest związana z wydarzeniami okołopolitycznymi, które miały miejsce w Polsce w ubiegłym roku: demonstracje pro- i antyrządowe, eskalacja protestów oraz strajki różnych grup zawodowych. Z punktu widzenia obserwatorów zachodnich ryzyko użycia siły przez niektóre środowiska w naszym kraju wzrosło. Mimo iż postrzeganie powyższych ryzyk przez nas w Polsce dotyczy bardziej emocji niż fizycznego zagrożenia, rating wskazuje, jak zmieniła się zewnętrzna percepcja bezpieczeństwa społecznego w naszym kraju – stwierdził Marek Brandt, Business Unit Director, CEE Trade Credit Practice Group Leader Aon.

O raporcieMapy Ryzyk Aon 2018 to raport dotyczący zagrożeń politycznych i terrorystycznych we wszystkich krajach świata, przygotowywany corocznie przez Aon we współpracy z międzynarodową firmą Continuum Economics specjalizującą się w niezależnych analizach rynkowych oraz z Risk Advisory Group – wiodącą, niezależną, globalną firmą konsultingową w zakresie zarządzania ryzykiem.

Pełny raport jest dostępny na stronie:
http://www.aon.com/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Aon Polska )

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.