Aktualności

Aon: Katastroficzna luka ubezpieczeniowa sięgnęła 60%

Większość z 225 mld dolarów strat gospodarczych powstałych wskutek ubiegłorocznych katastrof naturalnych spowodowały kataklizmy pogodowe. Wśród przyczyn strat ubezpieczonych przodowały tropikalne cyklony oraz pożary lasów – wynika z opublikowanego 22 stycznia raportu Aon zatytułowanego „Weather. Climate & Catastrophe Insight 2018 Annual Report”.

Z danych zebranych w raporcie wynika, że w 2018 roku odnotowano 394 katastrof naturalnych, których efektem były straty gospodarcze opiewające na 225 miliardów dolarów. Programy ubezpieczeniowe z sektora prywatnego oraz sponsorowane przez państwo pokryły 90 mld USD. Aon wskazuje, że był to czwarty najwyższy wynik w historii. Taka kwota oznacza, że luka ubezpieczeniowa (część strat gospodarczych nieobjętych ubezpieczeniem) wyniosła 60% i była najniższa od 2005 roku.

Największą przyczyną katastrof były tropikalne cyklony. Autorzy raportu zaliczyli do nich huragany Michael i Florence (USA), tajfuny Jebi i Trami (Japonia), Mangkhut (Filipiny, Hong Kong, Chiny) oraz Rumbia (Chiny). Aon wskazuje, że okres 2017-2018 to najbardziej kosztowne kolejne lata w historii – zarówno ze względu na straty gospodarcze (łącznie 653 mld USD) wynikające wyłącznie ze zjawisk pogodowych, jak i ubezpieczone (237 mld USD).
Do znaczących wydarzeń 2018 roku Aon zaliczył także serię pożarów w Północnej i Południowej Kalifornii. Pod względem strat ubezpieczonych najkosztowniejszym wydarzeniem (12 mld USD) był Camp Fire – najbardziej zabójczy i destrukcyjny pożar w historii Kalifornii.

W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) zestawienie największych pięciu wydarzeń prezentuje się następująco:

1. susza, która dotknęła wiosną i latem centralną oraz północną część Europy (9 mld USD strat gospodarczych, 300 mln USD szkód ubezpieczonych);
2. powodzie we Włoszech i Austrii na przełomie października i listopada (5 mld USD strat gospodarczych, 751 mln USD szkód ubezpieczonych);
3. styczniowy orkan Friederike w Europie Zachodniej i Centralnej (2,5 mld USD strat gospodarczych, 2,1 mld USD szkód ubezpieczonych);
4. śnieżyce na przełomie lutego i marca w Europie Zachodniej i Centralnej (1,6 mld USD strat gospodarczych, 700 mln USD szkód ubezpieczonych);
5. cyklon Mekunu, który uderzył w Oman 3 stycznia (1,5 mld USD strat gospodarczych, 400 mln USD szkód ubezpieczonych).

Orkany były przyczyną dwóch najbardziej kosztownych wydarzeń dla europejskich ubezpieczycieli. Występujące w styczniu Friederike i Eleanor wygenerowały ponad 28% wszystkich ubezpieczonych strat w obszarze EMEA w 2018 roku. Pierwszy z nich – z największą siłą uderzeniową zlokalizowaną na terenie Niemiec i Holandii – był najbardziej kosztowną w skutkach wichurą od 2010 roku. Ubezpieczyciele w całym regionie musieli się zmierzyć także ze zwiększonymi wypłatami ze względu na letnie burze, na skutek których ubezpieczone szkody wyliczono na 4,5 mld USD (niemal 44% wszystkich strat).

Istotną część strat gospodarczych w regionie EMEA należy również przypisać suszy. Wydłużony okres bez opadów oraz nadzwyczajnie wysokie temperatury podczas wiosennych i letnich miesięcy przełożyły się na znaczne pomniejszenie wydajności plonów, co stanowiło zapowiedź istotnych strat dla europejskich rolników, które ostatecznie ukształtowały się na poziomie niemal 9 mld USD.

Mimo długotrwałej suszy obszar dotknięty pożarami lasów w Europie był najmniejszy od 1980 roku. Niemniej jednak kilka krajów zanotowało istotne wydarzenia, m.in. Szwecja, Niemcy i Litwa. Dodatkowo w wyniku lipcowego pożaru w Grecji zginęło 100 osób, co stanowi najtragiczniejszy pod tym względem incydent w historii.

- Ubezpieczone straty w Europie w 2018 roku uplasowały się powyżej długoterminowej średniej, z większością roszczeń zgłoszonych w Europie Zachodniej i Środkowej z powodu kosztownych wichur w styczniu i serii letnich burz od maja do lipca. Jednak najbardziej kosztowną katastrofą z ekonomicznego punktu widzenia była dotkliwa susza, która wynikała z poważnego braku opadów i ponadprzeciętnych temperatur. Polska była jednym z najbardziej dotkniętych krajów – jak potwierdził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), rok 2018 był najcieplejszym rokiem w Polsce i należał do najbardziej suchych lat zarejestrowanych do tej pory, w niektórych częściach kraju zanotowano mniej niż 400 mm opadów w ciągu roku – komentuje Michał Lörinc, analityk zespołu Catastrophe Insight należącego do Aon's Impact Forecasting. – W ubiegłym roku Polska nie odnotowała powodzi na dużą skalę. Największe wezbranie wód nastąpiło 18 i 19 lipca, z pierwszymi falami w Tatrach i Gorcach oraz szacunkowymi kosztami ekonomicznymi w wysokości 75 mln USD. Znaczące szkody w środkowej Polsce wyrządził także silny wiatr z 21 czerwca. Jednak zakres tych wydarzeń nie zbliżył się do katastrofalnych rozmiarów nawałnicy w sierpniu 2017 r., a ubezpieczyciele w Polsce zmierzyli się ze znacznie niższym poziomem wypłat niż w ubiegłym roku – zaznaczył.

Celem publikacji „Weather, Climate & Catastrophe Insight: 2018 Annual Report” była analiza oddziaływania globalnych zagrożeń naturalnych, która pozwoli na identyfikowanie trendów, zarządzanie zmiennością na rynku i wzmacnianie odporności na przyszłość. Pełny raport jest dostępny pod adresem:
http://bit.ly/if-annual-report-2018
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Aon Polska)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.