Aktualności

Allianz: Polska 36. najbogatszym krajem świata

W ubiegłym roku aktywa finansowe gospodarstw domowych wzrosły o 7,7%. Natomiast globalne aktywa finansowe brutto wzrosły do poziomu 168 bilionów euro – podał Allianz w najnowszej, dziewiątej już edycji globalnego raportu o zamożności, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowane zostały dane dotyczące majątku i długów gospodarstw domowych w ponad 50 krajach na całym świecie.

- Ostatni rok był bardzo dobry dla osób oszczędzających. Było tak dobrze, jak pozwoliła na to epoka pokryzysowa. Minęły czasy, kiedy niezwykle ekspansywna polityka monetarna zapewniała stały i stabilny trend wzrostu na rynkach finansowych. Jednak widoczne są niepokojące sygnały: rosnące stopy procentowe, konflikty handlowe i coraz bardziej populistyczna polityka powodująca napięcia i zawirowania. Pierwszy miesiąc 2018 roku dał nam przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w kolejnych – mówi Michael Heise, główny ekonomista Allianz.

Polska: spowolnienie wzrostu aktywów finansowychW Polsce aktywa finansowe gospodarstw domowych wzrosły w ub.r. o 6,1%, czyli znacznie mniej niż w 2016 r. (9%). Jako główną przyczynę spowolnienia raport wskazuje sytuację w depozytach bankowych: wzrost spadł do poziomu 4,2%, najniższego od czasu kryzysu finansowego. Natomiast aktywa ubezpieczeniowe i emerytalne poszły w górę o 11,3%, co stanowi najszybszy wzrost od „szoku emerytalnego” w 2014 r. W rezultacie ich udział w portfelu aktywów wzrósł prawie do 16%; jest to jednak nadal 10 p.p. poniżej najwyższego poziomu odnotowanego w 2013 r. Jednocześnie zobowiązania wzrosły zaledwie o 2% i jest to najniższy wzrost od pięciu lat. W związku z tym wskaźnik zadłużenia gospodarstw domowych spadł do poziomu 36%, niewiele wyższego od średniej regionalnej członków Unii Europejskiej z Europy Wschodniej.

Aktywa finansowe netto wzrosły o 8,5% w 2017 r. Przy aktywach netto na mieszkańca w wysokości 8270 euro Polska zajęła 36. miejsce na liście najbogatszych krajów, zaliczając spadek o jedną pozycję i zamieniając się miejscami z Malezją. Na szczycie listy ponownie znajduje się Szwajcaria, którą rok wcześniej wyprzedziły Stany Zjednoczone. Ogólnie rzecz biorąc, kraje europejskie osiągnęły wynik lepszy niż w poprzednich latach; odzwierciedla to jednak przede wszystkim mocniejsze euro. W rankingu regionalnym Polska pozostała na 8. Miejscu, a na czele rankingu znajdują się Czechy i Słowenia.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 41 z datą wydawniczą 8 października.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Allianz)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.